Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 21-06-14, 10:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι τα Puffers δεν εχουν και ιδιαιτερο θεμα με τις σκληροτητες. Αρκει να ειναι σταθερες. Με τα νιτρικα και την αμμωνια εχουν μεγαλο θεμα. Τις επιφυλαξεις μου τις κραταω για τα epsom salts, αλλα μπορει να εχεις δικιο Κλεοβουλε. Δεν εχω δοκιμασει για να δωσω σιγουρη απαντηση.

Τωρα για τα στιγματα που αναφερει ο Panayiotisdr, μπορει να ειναι και απολυτα φυσιολογικα. Καποια θηλυκα εμφανιζουν μικρα μαυρα στιγματα στο πανω μερος του σωματος (σαν φακιδες), χωρις να ειναι κατι ανησυχητικο.

Το χρωμα τους, επισης, αλλαζει αναλογα με τη διαθεση. Βασικη ειναι η παρατηρηση της μπεζ κοιλιας τους. Αν εχει σκουροχρωμη σκια (οχι την εντονη ριγα που εμφανιζουν τα αρσενικα Carinotetraodon), ειναι σημαδι οτι κατι τα ενοχλει. Ενα υγιες Puffer εχει καθαρο λευκο/μπεζ χρωμα στην κοιλια. Ειναι ιδιαιτερα κινητικα ψαρια και με πολυ εντονη την περιεργεια για οτιδηποτε, για να ειναι σχετικα φυσιολογικη η ελλειψη κινητικοτητας για καποιες μερες. Αν δεν τρωει μεχρι σκασμου, επισης δεν ειναι καθολου καλο σημαδι.

Το θεμα με το νερο των νησιων (τις λεπτομερειες του οποιου τις αγνοουσα πριν να αναφερθει αναλυτικα ο Bill-Samos), ισως να ειναι και η απαντηση στο προβλημα.

Οταν τα ειχες σε νερο βρυσης στην Αθηνα, παρουσιασαν καποια προβληματα?


Παράθεση:
-θα έκανα κανονικά την θεραπεία και στο κυρίως ενυδρείο και στη συνέχεια θα άλλαζα και την διατροφή (τα bloodworms μπορεί να είναι φορείς παθογόνων)
Δυστυχως, Κλεοβουλε, τα bloodworms στα συγκεκριμενα ψαρακια πολλες φορες αποτελουν μονοδρομο. Απλα αγνοουν αλλες τροφες και ας ειναι μονιμα πεινασμενα και με ακορεστη ορεξη. Πιστεψε με, εχω δοκιμασει πολλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries