Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 26-12-10, 02:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stefan0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το γνωρίζεται ?
Το έχετε διαπιστώσει πειραματικά ?
Το έχετε διαβάσει κάπου ?
Το υποθέτεται ?
Ποιά περιεκτικότητα του νερού σε χλώριο δημιουργεί προβλήματα στη βιολογία ή και στα ψάρια ?
Ποια η πτητικότητα του χλωρίου? Επηρεάζεται απο τη θερμοκρασία και την κινητική κατάσταση του ρευστού στο οποίο είναι διαλυμένο?
Πόσοι έχουν μπεί στον κόπο να μετρήσουν και να διαβάσουν για αυτό το θέμα και συνεχίζουν να χρησιμοποιούν σκευάσματα ? Και σε ποιές περιοχές έγιναν οι μετρήσεις ?

Τυγχάνει να διαμένω στη Νεάπολη Νικαίας όπως και ο fishme1 και απο δικές μου μετρήσεις και παρατηρήσεις αντιχλώριο δεν χρειάζεται ( 100% στη βρύση μου και πιστεύω σε όλη την περιοχή μιας και ο fishme1 έχει παρόμοιες μετρήσεις με τις δικές μου και τα ίδια αποτελέσματα ).
Διατηρώ 2 σκευάσματα του εμπορίου που δεσμεύουν το χλώριο επι μονίμου βάσεως αλλα για άλλους λόγους.
Έλα βρε Στέφανε, δεν το λες τόσο καιρό και μας αφήνεις στην άγνοιά μας να παιδευόμαστε και να ξοδευόμαστε άδικα και χωρίς λόγο, οι ενυδρειόφιλοι όλου του κόσμου???
Σοβαρά τώρα, ζητάς πειραματική απόδειξη και προσωπικές μαρτυρίες για κάτι που αποδέχονται οι πάντες παγκοσμίως και είναι τόσο μη αμφισβητήσιμο, όσο και η αναγκαιότητα του φίλτρου??
Κι αν στην τελική δεχτούμε ότι σύμφωνα με τις μετρήσεις σας το νερό που βγάζουν οι βρύσες στην περιοχή σας δεν περιέχει χλώριο, τότε καλά θα κάνετε να μην το πίνετε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μποκοστα η συγκεντρωση χλωριου μετα απο μια αλλαγη νερου ειναι πολυ μικρη θα σκοτωσει λιγα απο τα βακτηρια και οχι ολα τα βακτηρια και αυτα θα αναπληρωθουν
Αυτό μπορώ να το δεχτώ ως ένα βαθμό Νίκο, με την έννοια ότι ανάλογα με το ποσοστό της αλλαγής και την συγκέντρωση του χλωρίου, κάποια βακτήρια ίσως την γλυτώσουν.
Επειδή όμως κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια πόσα είναι τα "λίγα" βακτήρια που θα σκοτωθούν και πόσο γρήγορα θα αναπληρωθούν, προτιμώ να μη το ρισκάρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
...τοτε το αντιχλωριο κανει κακο στο ενυδρειο (πολυ μεγαλυτερο και απο το χλωριο στο νερο) που δεν γινεται ευκολα ορατο??
Ανοιγεις μεγααααααλο θεμα.
Αυτό, δηλαδή το αν και πόσο είναι βλαβερά τα αντιχλώρια (και ποιά απ' όλα), είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα και καλά κάνετε και το θέτετε προς συζήτηση.
Και ο Σπύρος το έθεσε στην σωστή του διάσταση, δηλαδή αν το αντιχλώριο κάνει περισσότερο κακό από το χλώριο, μην τρελλαθούμε δηλαδή και αμφισβητήσουμε
και την βλαπτικότητα του χλωρίου στην βιολογία και στα ψάρια, γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε και θα χάσουμε την μπάλλα.

Όσο για το αν τα αντιχλώρια βλάπτουν το γόνο, έχω να δηλώσω ότι μετά από αναπαραγωγές και μεγάλωμα πολλών εκατοντάδων ψαριών διαφόρων ειδών,
με διπλές δόσεις αντιχλώριου κι απώλειες κάτω του 5%, δυσκολεύομαι να το πιστέψω, απλά γιατί δε νομίζω να είχα καλύτερα αποτελέσματα αν παρέλειπα το αντιχλώριο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01760 seconds with 11 queries