Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-07-06, 08:44
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή Απογοήτευση...

Τον τελευταίο καιρό δεν μου πάει καλά η όλη ιστορία...
Πρίν απο 2 εβδομάδες (περίπου) αγόρασα 2 θυληκες Colisa Lalia για να κάνουν παρέα στον αρσενικό μου και τις έχασα και τις 2 τις τελευταίες 4 μέρες με διαφορά 2 ημερών την μία απο την άλλη απο dropsy... Ok... απο ότι έχω διαβάσει με τα Colisa γίνεται πανικός και γενικώς θερίζονται απο την συγκεκριμένη ασθένεια οπότε το προσπερνώ... Το πρόβλημα βασικά εστιάζεται αλλού... Εδώ και 1 μήνα πέριπου στο ενυδρείο έχω 10 neon tetra. 5 ημέρες πρίν διαπίστωσα οτι το ένα απο αυτά φέρει και στις 2 πλευρές του μεγάλα άσπρα στιγματα (σαν σπυράκια) και μετα απο ψάξιμο βρήκα ότι πρόκειται για neon desease. Mόλις το διαπίστωσα (προφανώς δεν πρόλαβα την ασθένεια στην αρχή της) ξεκίνησα θεραπεία με esha2000 & esha exit. Mετα απο 4ρεις μέρες θεραπείας δεν είδα καμμία βελτίωση και απομάκρυνα το ψάρι απο το ενυδρείο. Διαβάζοντας για την συγκεκριμένη ασθένεια, ψιλοτρομοκρατήθηκα, γιατί όλοι την θεωρούν παλύ δύσκολη και γενικά χομπίστες ανα τον κόσμο όταν τους τυχαίνει κάτι τετοιο σε setups με neon αδειάζουν το ενυδρείο και το απολυμαίνουν...

Δώστε μου τα φώτα σας γιατι ειλικρινα έχω ψιλοπελαγώσει.

ΥΣ1. Τα υπόλοιπα neon δείχνουν υγιέστατα...
ΥΣ2. Μετρήσεις:
Αμμωνία:0
Νο2:0
Νο3:5
ΥΣ3. Αλλαγές νερού 1φορά/εβδομάδα περίπου 40~50% και παράλληλα σκούπα στον βυθό
ΥΣ4: Την φίλτρανση του ενυδρείου την έχει αναλάβει το EHEIM 2234 ecco (γεμάτο με substrat) και το νερό του ενυδρείου είναι κρύσταλλο...
ΥΣ5. Δυστηχώς δεν διαθέτω ενυδρείο καραντίνα...

Τι κάνω λαθος ρε παιδιά?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02279 seconds with 11 queries