Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-05-11, 16:10
Το avatar του χρήστη mastronik
mastronik Ο χρήστης mastronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 65
Smile Αναπαραγωγή Gasteropelecus maculatus

Γεια χαρά σε όλους… Πολλά θέλω να πω και δεν ξέρω από πού να αρχίσω … Πριν λίγους μήνες λοιπόν με πολύ λύπη κυρίως λόγο του περιορισμένου μου χρόνου εγκατέλειψα το reef και τα αλάτια για να ασχοληθώ, ξανά, αποκλείστηκα με το γλυκό που, ούτως ή άλλως δεν είχα στο μεταξύ αφήσει… Και ενώ το 400αρι μετατρέπονταν σε ζουγκλο-μποστάνι και ξανάβρισκα την ενυδρειακή μου γαλήνη μια απίστευτη αναπαραγωγή ήλθε να με ταράξει… Τα γέρικα (περίπου 5 ετών) Gasteropelecus maculatus που είχα βάλει στο 400αρι από το 200αρι (για να προσφέρουν νιτρικά στα φυτά μέχρι να αποφασίσω τι ψάρια θέλω να βάλω) γέννησαν κατά την πασχαλινή μου απουσία και από τύχη και διαίσθηση πέτυχα τις λάρβες την στιγμή που ανέβαιναν στην επιφάνεια του νερού… Κατάφερα λοιπόν και μάζεψα 16 μικροσκοπικά πραγματικά ψαράκια και μην έχοντας έτοιμα infusoria το πάλεψα με διάφορα κόλπα και σήμερα μια εβδομάδα μετά επιζούν τα 13 από αυτά… Αυτό που με ενθουσιάζει είναι ότι πρέπει να είναι μια πραγματικά σπάνια περίπτωση μια που στο internet αναφέρεται σαν extremely difficult στην αναπαραγωγή του ψάρι και συγκεκριμένες αναφορές breeding δεν κατόρθωσα να βρω… Για να μην γράψω σεντόνι με τη μία, λεπτομέρειες για όποιον ενδιαφέρεται σε λίγο…


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  daa.jpg
Εμφανίσεις:  467
Μέγεθος:  44,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dab.jpg
Εμφανίσεις:  463
Μέγεθος:  51,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dac.JPG
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  61,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Day 1.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  40,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Day 4.jpg
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  33,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Day7.jpg
Εμφανίσεις:  419
Μέγεθος:  31,0 KB


Οι φωτογραφίες του γόνου κατά σειρά από ημέρες 1, 4 και 6...
__________________
Nίκος - Χανιά

-Rio 240 Planted
-Rio 400 Planted
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01561 seconds with 12 queries