Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 01-05-13, 12:14
mixalhs1987 Ο χρήστης mixalhs1987 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: καματερο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Καλο μηνα! και καλο πασχα!
pantelo αυτο που πας να κανεις ειναι δυσκολο για εσενα γιατι σε αυτα τα λιτρα θα πρεπει να εισαι απο πανω συνεχεια και απο την αλλη για τα ψαρια γιατι οπως και να το κανουμε ακομα και 4 να ειναι οι δισκοι οταν εχουν πληρες μεγεθος θα ειναι το ενα ψαρι πανω στο αλλο!
ακομα και τα φιλτρα που σκεφτεσαι να δουλεψεις δεν νομιζω να σε καλυψουν απο τον ογκο του βιολογικου τους υλικου γιατι σαν ψαρια θελουν πολυ ταισμα και εχουν και πολλες ακαθαρσιες!
οπως σου εχουν πει και παραπανω θελεις πιο πολλα λιτρα και για το δικο σου καλο! και για των ψαριων!
απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομουν οσα αφορουν την φιλτρανση να εβαζα ενα 2217 1000λτ ανα ωρα δηλαδη και αλλο ενα που εχω γυρω στα 400ανα ωρα... πιστευω με συχνες αλλαγες οτι θα ειναι αρκετη.....
-------------------------

μα δεν εχω σκοπο να βαλω στο 240αρι τοσους δισκους εγω ομως... θα βαλω λιγους για αρχη να δω πως θα παει και αργοτερα για να ενισχισω το κοπαδι θα μεγαλωσω και τον χωρο και το κοπαδι συνχρονος...
εγω σε τοσα λιτρα το μονο που θα εβαζα και παλι θα ηθελε προσοχη ενα σιγουρο ζευγαρι!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα κυριε σπυρο.... εχω δει 10δες ποστ εδω μεσα με δισκους σε αυτα τα λιτρα....και το μονο προβλημα απο οτι καταλαβα ειναι οτι θελει πολυ παραπανω συντηρηση και περισοτερες αλλαγες για να μενει το νερο φρεσκο συνεχεια..... με λιγα λογια περισσοτερο πρωσοπικο χρονο....να κρατισω παραμετρουσ κτλπ ξερω.... εχω ηδη ενυδρειο με στυλ Ν.Αμερικης..... οποτε παραμετροι ειναι ιδιοι.....απλα θα χρειαστω περισσοτερη φροντιδα που αυτο δεν με χαλαει... ισα ισα που θελω να ασχολιθω..... οποτε μην κατακρινετε κατευθειαν τα λιτρα αφου υπαρχει θελιση....
Μην σκεφτεσαι μονο την ποιοτιτα του νερου,αν και ειναι πολυ βασικη,σκεψου και οτι ο δισκος εινα κιχλιδα αρα και κυριαρχικο ψαρι! μεσα σε 240 λιτρα θα ειναι συνεχεια στρεσαρισμενο και το στρες απο μονο του ειναι παραγοντας ασθενειων! ειχα 8 δισκους σε 750 λιτρα με μηκος 180 και παλι υπηρχαν φορες που επεφταν τσακωμοι, δεν μπορεις να φανταστεις πως ενας δισκος μεσα σε κλασματα μπορει να διανισει το 180!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs1987 : 01-05-13 στις 12:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02124 seconds with 11 queries