Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 27-12-10, 16:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μια που φτάνουμε στο τέλος (έχουν μείνει μόνο 3 μέρες ψηφοφορίας) και τα ενυδρεία μου διεκδικούν την πρώτη θέση από το τέλος , άρα δεν μπορώ να κατηγορηθώ για
προσωπικό συμφέρον και τονίζοντας ότι δεν προσάπτω καμία μομφή στην οργάνωση του διαγωνισμού και στον Αλέξανδρο που έκανε εκπληκτική δουλειά, θέλω να επισημάνω κάτι:

Απ' ότι φαίνεται, η ψηφοφορία του κοινού (που κράτησε 1 μήνα) δεν θα δώσει στο πρώτο ενυδρείο παραπάνω από 100 πόντους (σήμερα το 1ο έχει 90).
Αν οι πόντοι των 7 μελών της κριτικής επιτροπής παραμείνουν 100 στον καθένα, επί 7 μέλη = 700, τότε ουσιαστικά ακυρώνεται η ψηφοφορία του κοινού,
χάνει την σημασία που θα έπρεπε να έχει, αφού όλοι μαζί όσοι ψηφίσαμε φαίνεται να έχουμε στο αποτέλεσμα, μικρότερη επιρροή από 1 μέλος της επιτροπής.
Και οι ψήφοι της επιτροπής, φαίνεται να έχουν 7πλάσια ισχύ από τους ψήφους του κοινού, δηλαδή ουσιαστικά οι ψήφοι του κοινού δεν θα επηρεάσουν
το τελικό αποτέλεσμα σε κανένα βαθμό, θα είναι σα να αποφασίζει μόνη της η επιτροπή, πράγμα που νομίζω ότι είναι άσχημο και κανείς μας δεν το θέλει.

Η πρότασή μου λοιπόν είναι απλή, μειώστε γενναία τις ψήφους της επιτροπής από 100 σε 10 ή 15 σε κάθε μέλος της, με 10Χ7=70, η επιτροπή θα συμμετάσχει
στη διαμόρφωση του αποτελέσματος κατά περίπου 40%, ενώ με 15Χ7=105 με παραπάνω από 50%. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα είναι πιο δίκαιο και αντιπροσωπευτικό
και θα δώσει νόημα και στις ψήφους του κοινού, αλλιώς έχουμε μια παντοδύναμη επιτροπή κι ένα κοινό που "τσάμπα" ψήφιζε εδώ και 1 μήνα, για το τίποτα.

Φυσικά γι αυτούς τους υπολογισμούς θα έπρεπε να πάρουμε σαν μέτρο τους μέχρι τώρα ψηφίσαντες και όχι τους 90 ψήφους που έχει το 1ο ενυδρείο, αλλά
σκεφτείτε ότι το 1ο με το 2ο σήμερα έχουν 4 ψήφους διαφορά και στο σημείο αυτό θα προστεθούν οι 700 !!! πόντοι της επιτροπής.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries