Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #175  
Παλιά 03-05-09, 17:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Τελικη παρουσιαση

Το aquascape αυτο ολοκληρωθηκε μετα κοπων και βασανων (και εξοδων) και ειναι η τελευταια φορα που σας το παρουσιαζω.
Θεωρω οτι για το 1ο μου σοβαρο layout εχω πετυχει τον στοχο μου και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
Μεχρι το Σεπτεμβριο θα γινει ενα γερο rescape και θα επανελθω με κατι νεο, ισως με διαφορετικα ξυλα, ριζες και πετρες.
Επιτρεψτε μου να κανω μια ολοκληρωμενη παρουσιαση μιας και εχουν αλλαξει πολλα απο τα αρχικα δεδομενα του ενυδρειου και να σας το παρουσιασω με μια επιλογη απο διαφορετικα φοντα, απο μαυρο , ουδετερο και backlight φωτισμο με διαφορετικες φωτογραφικες ρυθμισεις.
Σας ευχαριστω ολους που συμμετειχατε στην πορεια αυτου του ενυδρειου, και αν ετσι καταφερα να παρακινησω και να παρασυρω καποιους να ασχοληθουν λιγο παραπανω με τα φυτεμενα ενυδρεια και να σκεφτουν το ενδεχομενο συμμετοχης σε διεθνεις διαγωνισμους προωθωντας την εικονα της χωρας μας στο χωρο του Aquascaping...τοτε αυτο για μενα ειναι η μεγαλυτερη επιβραβευση !

Πληροφορίες

Διαστάσεις:121x50x55
Όγκος:300L
Κατηγορία:full planted
Φυτά:Anubias coffeafolia, Anubias afzelli,Crinum calamistratum, Microsorum pteropus, Eusteralis stellata, Nesaea crassicaulis, Proserpinaca palustris, Micranthemum umbrosum, Rotala macrandra, Blyxa japponica, Lysimachia nummularia, Pogostemon helferi, Rotala sp."green", Ludwigia repens,Ludwigia palustris, Limnophila aromatica, Heteranthera zosterifolia, Rotala rotundifolia, Cabomba furcata, Mayaca fluviatilis, Echinodorus tenellus, Hemianthus micranthemoides, Cryptocoryne beckettii, Glossostigma elatinoides, Eleocharis parvula, Xmas moss, Willow moss, Triangle moss, Pelia, Riccardia chamaedryfolia.
Ψάρια / Άλλα είδη:13 Trigonostigma heteromorpha, 6 Pseudomugil furcata, 7 Iriatherina werneri, 14 Celestichthys margaritatus, 4 Melanotaenia praecox, 10 γαριδες amano, 200+ red cherry, 4 Neritina natalensis.
Διακοσμητικά υλικά:Pagoda πετρες, moorwood, ξυλα απο την φυση, λευκη αμμος.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:Φωτιστικο Solarmax dimmable 4x54W Sylvania gro lux T5
Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες 2x54 και 8 ωρες 2x54 -(ανατολη -δυση για 2 ωρες συνολο).
Φιλτράρισμα:ΕHEIM 2215 + EHEIM 2236 + εσωτερικο κυκλοφορητη juwel 1000L/H με σφουγγαρι (πατεντα)
Θερμοστάτης:300W τιτανιου, Eliwell controller
Λίπανση:Estimative Index, προσαρμοσμενη με fleet enema και της Seachem trace, flourish και Iron.
Παροχή CO2:3,5 kgr φιαλη.

Παράμετροι:

pH:6,6
Γενική σκληρότητα (GH):7-8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4-5
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):15-25ppm
Αλλαγές νερού:καθε 7 μερες 50%
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
slide show: http://s597.photobucket.com/albums/t...view=slideshow







Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01797 seconds with 11 queries