Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 31-07-14, 04:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
H πρωτη φωτογραφια φενεται μια χαρα αλλα η 2η φενεται πολυ λαθος.
Ολο το βαρος του ενυδρειου πεφτει στο πανω οριζοντιο ξυλο.
Ο κατασκευαστης βαζει τα 2 καθετα ξυλα για να μοιρασει το βαρος και να του δωσει περισσοτερο κρατημα στο κεντρο για να μην ανοιξει και το κοψει στα 2.
Αν αφερεσεις τα 2 μεσαια καθετα ξυλα και τα βαλεις οπως στη φωτογραφια 2 με αλλη κατευθυνση τοτε ενυσχυεις μπροστα και πισω αλλα χανεις τελειως το κεντρο που δεχεται και το μεγαλυτερο βαρος.
Ακομα και ολο να ηταν με ξυλα περιμετρικα παλι πιστευω θα ηταν επικυνδινο αν δεν ειχε στο κεντρο τα 2 καθετα.
Στη δικια μου βαση εκτος απο τα 2 καθετα στο κεντρο εχει και ενα οριζοντιο στο κεντρο σαν να παταει σε 2 σταυρους ενομενους.
Μονο σε σιδερενια με κυλοδοκο εχει δει τετοια κατασκευες με περιμετρικο κρατημα και αυτες με αρκετα "νευρα" 4 φορες πιο φαρδια και αρκετες φορες πιο δυνατα.
Το ενυδρείο ετσι κι αλλιώς φορτίζει με το βάρος του το οριζόντιο ξύλο και η κατανομή είναι σε όλο το ξύλο το ίδιο κι όχι στην μέση περισσότερο.Στην δικιά μου περίπτωση με 40 εκατοστά φάρδος ενυδρειου δεν νομίζω να ζορίζεται το ξύλο στην μέση.Άλλωστε και αυτοί που έκαναν την αρχή δεν ειχαν κάποιο πρόβλημα.Έχω δει βάσεις από κοιλοδοκο που έχουν ενα τελάρο περιμετρικά και ενα ξύλο επανω για να πατήσει το ενυδρείο και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Πάνω από όλα η ασφάλεια αλλα η υπερβολή δεν χρειάζεται.Όπως και να έχει ο φίλος μπορεί να αποφασίσει πως θέλει να το κάνει.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries