Θέμα: Μετρησεις
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 26-10-04, 00:44
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Τα Hanna μετράνε ppm as CaCO3 εκτός από το salintest που μετράει as NaCl.
Αυτό το είδα σε σχετικό site, αλλά έχω κάποιες απορίες...

Η Hanna λέει οτι τα όργανα είναι "factory precalibrated" με TDS/conductivity factor 0,5 ωστε να δίνουν ppm as CaCO3.

Σύμφωνα με την eutechnist (την οποία εγώ ως τεχνικός εμπιστεύομαι περισσότερο), factor 0,5 έχουμε μόνο σε αγωγιμότητα 8974 μS και χρησιμοποιώντας αυτόν τον συντελεστή, έχουμε 4487 ppm as NaCl.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, ο συντελεστής είναι διαφορετικός.

Αλλά... ακόμα κι αν υποθέσουμε οτι πράγματι ppm as CaCO3 μετράνε τα όργανα της hanna... o geoil μετράει 163 ppm. Διαιρώντας με 17,9 για να "βγάλουμε" γερμανικούς βαθμούς, έχουμε : 163 / 17,9 = 9,1.
Δηλαδή dH = 9 (στρογγυλοποιημένα).
Πιστεύεις οτι το νερό του έχει πχ GH=4, KH=4 (και ας αφήσουμε 1d για τα υπόλοιπα) ?
Εγώ, όχι δεν το πιστεύω.
Με μετρήσεις που έκανα με EC/TDS meter της hanna, η αγωγιμότητα του νερού της βρύσης μου ήταν διπλάσια από τα ppm που έδινε. Αρα, συντελεστής 0,5 (δηλαδή ppm as NaCl).

Αν τα ppm που μου έδειχνε το Combo της hanna ήταν όντως as CaCO3, θα χοροπηδούσα απ' τη χαρά μου. Θα είχα 14dH στην βρύση μου, ας πούμε για παράδειγμα GH=8 και ΚΗ=6 χωρίς τίποτα άλλο διαλυμένο... Εχει τέτοιο νερό η Θεσ/νίκη ?

Αντιθέτως, αφού η αγωγιμότητα του νερού της βρύσης μου είναι 530 μS (σύμφωνα με το όργανο της hanna), τότε, σύμφωνα με την eutechnist, έχω 457 ppm as CaCO3 (και όχι 265 που "έδειχνε" το combo). Δηλαδή σχεδόν 26 dH.
E... μετράω GH=14 και ΚΗ=11 ,σύνολο 25...λογικόν.
Με βάση αυτά που λέει η hanna, θα είχα 15dH. Χμμμμ.... Γενική και ανθρακική σκληρότητα μεγαλύτερη από την ολική σκληρότητα ?... παράλογον.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01578 seconds with 11 queries