Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 21-04-16, 13:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρείο τρέχει κάνα τετράμηνο με αυτά τα φυτά και τα Ramshorn όσα και να χαρίσω κάτω από 200 δεν πέφτω,έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα βρίσκεται από τα φυτά επιφανείας όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω γιατί μέχρι πρόσφατα τα hygrophila polysperma αναπτύσσονταν κανονικά και κοκκίνιζαν και στις άκρες (είχα χαρίσει μέχρι και κλαδέματα)και μάλλον από τότε που αναπτύχθηκε το lemna minor και σκέπασε όλη την επιφάνεια άρχισε το πρόβλημα,το θέμα είναι τώρα ότι τα φυτά θέλουν ξήλωμα ή θα ξανά πετάξουν νέα φύλλα αν αφαιρέσω το φυτό επιφάνειας;; Τα φυτά θα ξαναπάρουν τα πανω τους εάν τους δώσεις αυτά που θέλουν. Αν τα φυτά επιφάνειας δεν αφήνουν το φως να φτασει στα πιο χαμηλά επίπεδοα, αρχίζουν οι συνέπειες. Οι ανούμπιες δεν την "ακουν" γιατί κι ανθεκτικά φυτά είναι και προτιμούν σχετικά σκιερά μέρη
Πρέπει όμως να αυξήσεις και τον φωτισμό σου, εκτός από την αφαίρεση των φυτών επιφάνειας


ChocolatePuma να σκεφτείς ότι τον Gyrincocheilo μου τον είχαν δώσει και τον είχα σε ένα 20 λίτρο μαζί με 2 platy,όσο για τους pleco απ' ότι έχω καταλάβει θέλουν τεράστια ενυδρεία τα οποία έχουν λίγοι,πρόσφατα είχα δει σε petshop Plecostomus σε μέγεθος όσο ένα 20λιτρο ενυδρείο που του το είχαν επιστρέψει από 250λιτρο,προς το παρών τους γουστάρω και δεν θέλω να τους δώσω αφού δεν μου δημιουργούν πρόβλημα, αργότερα βλέπουμε Το θέμα ειναι να μην δημιουργηθούν προβλήματα στα ίδια τα ψάρια, όχι σε σενα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries