Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 12-06-09, 01:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο νεο set-up που θα δημιουργησω, σκεφτομαι να αφησω μια σχετικα μικρη περιοχη καλυμμενη με το χαλικι που εχω. Αυτό θα μπορουσα να το κανω με δυο τροπους
α. Να δημιουργησω δυο εντελως ανεξαρτητες περιοχες, μια με χαλικι και μια με αμμο.Το προτεινω κι εγω αυτο, θα δειξει περα πολυ ωραιο αν βαλεις στην κεντρικη πισω περιοχη χαλικι και γυρω-γυρω λευκη χονδροκοκκη αμμο.Κατι σαν νησιδα σε αμμο.
β. Να στρωσω ολο το ενυδρειο με την αμμο και μετα στις περιοχες που θα διαλεξω να προσθεσω απο πανω ικανοποιητικη ποσοτητα χαλικιου.
Υποστρωμα δεν προκειται να βαλω.Ακυρο ! η αμμος θα παει στον πατο και το χαλικι θα μεινει επανω.

Οι ερωτησεις μου :

Στην πρωτη περιπτωση θα χρειαστει να βαλω καποιο διαχωριστικο αναμεσα στην αμμο και το χαλικι για να μην ανακατευτουν;Ναι, καποιο ειδος πλεξι ή πλαστικου. Η πετρες με moss Στην δευτερη περιπτωση τα δυο υλικα θα ανακατευτουν ή το χαλικι θα παραμεινει στην επιφανεια; θα ανακατευτουν

Γενικα, η διατηρηση και αναπτυξη των φυτων ειναι πιο ευκολη στο χαλικι ή την αμμο; Γνωμη μου ειναι οτι δεν παιζει μεγαλο ρολο αν η αμμος ειναι χονδρη και δεν πετρωνει. Ισως ειναι καλυτερα στο χαλικι γιατι γινεται καλυτερος αερισμος των ριζων. Εξαρταται βεβαια και απο το ειδος των φυτων.

Το Eheim ecco 2231 σε συνδιασμο με το εσωτερικο φιλτρο επαρκει για το ενυδρειο μου ή ειναι ευκαιρια να παω σε κατι καλυτερο;επαρκει αφου δεν θα το φορτωσεις με πολλα ψαρια οπως λες. Να σημειωσω οτι δεν εχω σκοπο να παραφωρτωσω το ενυδρειο με ψαρακια αλλα ουτε και να βαλω παρα πολλα φυτα…
Οταν λες μικρογεοφαγους εννοεις τα Ramirezi ετσι; Εγω στην θεση σου θα εβαζα εξ ολοκληρου αμμο, χωρις υποστρωμα και πολλα ευκολα φυτα.Κυριως moss, και φτερες, αντε και εναν εχινοδωρο για να τους θυμιζει τα πατρια εδαφη.Θα συμπληρωνα το aquascape με εντυπωσιακες ριζες και πετρες , και να σου το κοσμημα !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries