Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-01-23, 13:05
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ψάρια ή άλλα ζωντανά μέσα θα βάλεις;

Αν μιλάμε για ενυδρείο πάνω απο 50- 60lt, τότε άσε τα εσωτερικά στην άκρη. Εξωτερικό για δέκα χιλιάδες λόγους. Εγω έχω στο δικό μου έχω το EHEIM Classic 150. Αθάνατο. Η τιμή του παίζει -ανάλογα το μαγαζί- απο 60 ευρώ.
Διαρροές δεν έχεις λόγω να φοβάσαι. Οσοι έχουμε τέτοια, λείπουμε όχι 10 ώρες αλλά και 10 μέρες απο τα σπίτια μας...

Αν θες να μην φαίνεται απολύτως τίποτα απο εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο, ούτε δηλαδή τα μπαστούνια του φίλτρου ώστε να είναι απολύτως "καθαρό" πάρε γυάλινα. Μπαστούνι εισόδου- εξόδου απο πχ Ali Express θα σου πάνε με τα μεταφορικά γύρω στα 35-40 ευρώ και τα δύο μαζί...

Φωτιστικά, εφ όσον δεν θες καπάκι, αυτό που γράφεις είναι μια επιλογή. Με αντίστοιχο κόστος έχει και η Sun-Sun. Εγω - ειδικά αν τα Led είναι μη ρυθμιζόμενης απόχρωσης και χωρίς dimmer- είμαι υπερ των Τ5 στα φυτεμένα γιατί έτσι έχεις δεκάδες επιλογές σε λάμπες και συνδιασμούς. Aλλά γούστα είναι αυτά.

Για υπόστρωμα σου έγραψε ο Θέμης. Υπάρχει και το JBL Manado. Δεν είναι "υπόστρωμα" αυτό, είναι "σαν" χαλίκι. Αν θες το βάζεις πάνω απο ειδικό υπόστρωμα φυτών (αντί για χαλίκι) αλλιώς αν θες το βάζεις μόνο του. Το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, είναι εξαιρετική επιλογή...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries