Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-06-07, 08:54
Το avatar του χρήστη ramsys
ramsys Ο χρήστης ramsys δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή Χθες φύτεψα(Help meeee)

Καλημέρα σας και πάλι φίλοι μου συνχομπιστές.Έχω ένα 80άρι ενυδρείο με φίλτρο Resun magic jet filter 380l/h και με θερμοστάτη. το ενυδρείο προορίζεται για ζωότοκα(Guppies, Mollies, Ξιφοφόρους). Χθές αγόρασα 10 φυτά. Μου κάναν μια καλή σύνθεση για νέο ενυδρείο(με ανούμπιες, κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες, κερατόφυλλουμ ντεμερσουμ,και ακόμα ένα που δεν θυμάμαι πως λέγεται). Επίσης έβαλα μια αεραντλία (Hydor Ario 2) και πήρα και μία αυτόματη ταϊστρα. Έπειτα πήρα της Sera ένα σύστημα CO2 με τα μπλέτες και της ίδιας εταιρίας λίπανση με ταμπλέτες για το υπόστρωμα και ένα υγρό που περιέχει σίδερο και άλλα μέτα ιδανικά για τα φυτά. Οι απορίες μου.

1)Το υπόστρωμα μου είναι 6 κιλά από άμμο και ψιλό κόκκινο χαλίκι.Οι ρίζες δεν έχουν καλυφθεί καλά με αποτέλεσμα σήμερα είδα ένα φυτό να έχει ξεριζωθεί απο το υπόστρωμα.Το να προσθέσω υπόστρωμα το θεωρώ λιγάκι δύσκολο από την άποψη ότι μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν νεογέννητα.Τι μπορώ να κάνω

2)Το νερό έχει θολώσει και κυκλοφορούν μέσα φιλαράκια απο φυτά και κάτι σπόροι, πιστεύω να καταλάβετε τι εννόω. Αυτά θα καθαρήσουν με τον καιρό ή μπορώ να τα βγάλω με κάποιο τρόπο?

3) Η αεραντλία βγάζει πολλές μπουρμπουλίθρες και βοηθόντας και το φίλτρο πηγαίνουν σχεδόν σε όλο το ενυδρείο και γίνεται χαμός. Την αεραντλία πόσες ώρες την δουλεύω?Μπορώ και όλη την ημέρα?

Γενικά το κύριο προβλημα μου είναι με την φύτευση των φυτών, γιατι έχω την εντύπωση πως έχω λίγο υπόστρωμα παρόλο που από εκεί που τα πήρα μου είπαν πως είναι αρκετό(και ρώτησα αν χρειάζεται να πάρω και άλλο και μου είπαν όχι..δηλαδή αν θέλαν θα μου πουλούσαν) και επειτα με την θολούρα του νερού. Παρακαλώ βοηθήστε με...
Υ.Γ.
Μπορώ να πάω να πάρω και άλλο υπόστρωμα και αφού το ξεπλύνω καλά καλά να το βάζω σιγά σιγά με το χέρι μου???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries