Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 19-01-16, 19:10
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι το πλαίσιο για το έπιπλο που θα μπει στο εμπρός της βάσης
Θα έχει τρία πορτάκια

Η βάση έχει ένα σχεδιαστικό λάθος.
Ξέχασα να πώ στον σιδερά να μου φτιάξει αυτάκια για να βιδώσω εύκολα τα ξύλα.
Τώρα επειδή την έχω βάψει 6 χέρια και την έχω περάσει και βερνίκι δεν θέλω να τρυπήσω το σίδερο ούτε εχω όρεξη να την μεταφέρω στο σιδερά για να κολήσω αυτάκια να χαναβάφω κτλ... να πας να παρεις μια σιλικονουχα κολλα mamut glue 6ευρω εχει καπου εκει και να την κολλησεις πανω στην βαση και καλο είναι η προσοψη να μην ακουμπαει στο εδαφος (λογο μελαμινης)

Ο λόγος που πήγα σε τέτοια λύση είναι για να είναι ενιαίο όλο το πλαίσιο οπότε θα το κολήσω πάνω στην βάση και θα το βιδώσω στα ξυλα που δεν χρειαζεται να κανεις τρυπες.. θα πατάει το sump και το κυρίως ενυδρείο (αν το έκανα με λωρίδες ξύλου πιστεύω μετά απο λίγο καιρό δεν θα άντεχε και θα ξεκολούσαν αν δεν τα βίδωνα)

Τα ξύλα που χρησιμοποιώ ειναι μελαμίνη αυτο είναι λαθος φιλε,επρεπε να βαλεις κοντρα πλακε θαλ. περασμένη με δύο χέρια αστάρι μετάλλου και εξωτερικά έχει χρώμα ενώ εσωτερικά βερνίκι νερού.

Επιπλέον σκέφτομαι τα ντουλάπια να μην είναι με πορτάκι αλλά να πιάνουν σε 4 σημεία με κλίπ και να βγαίνουν ολόκληρα για ευκολία οταν θέλω να κάνω καθαριότητα του sump κτλ...μπορεις να κανεις ότι εκανα και εγω....>να βαλεις μεντεσέδες με κλιπ.....σε 1δευτ. βγαινει το πορτακι και σε 1 δευτ μπαινει και δεν φαινεται και τιποτα αισθητικα.με τα κλιπ που λες εάν βαλεις σε κάθε πορτακι επι ποσα θα βαλεις?σκεψου πως θα δειχνει

Στο πίσω μερος (προς τον τόιχο) θα μπεί ξύλο 20cm στις δύο άκρες για να μην φαίνετε εντελώς ανοιχτό και το υπόλοιπο θα μείνει ανοιχτό για να μην έχω θέματα με υγρασίες κτλ (εκει θα ειναι και οι ανεμηστήρες για ψύξη)
καλυτερα για εμενα δημητρη θα ηταν να κλεισεις τις δυο πλαινες ακρες και να αφησεις το πισω ανοιχτο(που ετσι και αλλιως δεν φαινεται αλλα όμως θα σου χρειαστεί μιας και θα βαλεις σαμπ)εάν κλεισεις πισω οι σωληνες από που θα κατεβουν?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries