Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 21-12-09, 22:56   #1
Το ημερολογιο του Αρχαριου...
Μανος Θες
Member
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος 21-12-09, 22:56
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα παιδια,ειπα να κανω αυτο το ποστ,ωστε να μεταδωσω με τα ματια ενος ασχετου και απειρου αρχαριου τις πρωτες εμπειριες του ενυδρειου μου μηπως βοηθησω καποιον στην ιδια κατασταση με εμενα.

Οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ βρεθηκα ξαφνικα κατοχος ενος αστρωτου ενυδρειου καθαρου ογκου κοντα στα 40 λιτρα,με δυο μονομαχους-εκ των οποιων ο αρσενικος πεθανε λογο κακης αρχης-,και με ελλειπεστατο στησιμο.

Τα βηματα που εγιναν απο εκει και περα ηταν τα εξης:
1)Γραφτηκα αμεσα σε 2-3 φορουμ ελληνικα και αγγλικα και αρχισα να διαβαζω-και ειναι καλο να διαβαζεις πριν ρωτησεις ωστε να ρωτησεις σωστα αλλα και να καταλαβεις την απαντηση- σχετικα με αυτο που ειχα στην κατοχη μου(ενυδρειο,υλικα,διακοσμηση,ειδος ψαριου).Αμεσως μολις καταλαβα την κατασταση εκανα καποιες ερωτησεις για να σωσω το ψαρι.
2)Πηγα σε ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΦΕΡΕΓΓΥΟ pet shop,οπου αφου ρωτησα και περιεγραψα την κατασταση, αγορασα οτι μου ελλειπε(θερμοστατη,θερμομετρο)
3)Παροτι ειχα χημικα βακτηρια,καταλαβα οτι ηταν αμεση αναγκη αφου ξεκινησα 'στραβα', να βαλω μπολι για να ζησει(το μπολι ειναι βιολογικο υλικο,βακτηρια κοινως, απο ενυδρειο αλλου χομπιστα,το οποιο ρυθμιζει αμεσα τα επιπεδα αμμωνιας στο ενυδρειο).Συναντηθηκα με μελος του φορουμ,τον Panos1972, οποιος μου εφερε μπολι, καθως και καποια φυτα επιφανειας.

Σε αυτο το σημειο θελω να ευχαριστησω ιδιαιτερα τον Πανο,ο οποιος με βοηθησε χωρις καποιο οφελος,με δικια του πρωτοβουλια, χανοντας προσωπικο χρονο και χωρις να τον ξερω προσωπικα απο πριν.Απλα ειδε οτι καποιος ειχε αναγκη για βοηθεια,και με βοηθησε αμεσα.

Ειμαι στην 5η μερα λειτουργιας,και τα πραγματα,δειχνουν να στρωνουν...
Θα συνεχισω να ενημερωνω το ποστ, μηπως σωθουν οι επομενοι

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας
Εμφανίσεις: 2596
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01512 seconds with 12 queries