Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-03-17, 20:12
SunFire Ο χρήστης SunFire δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2017
Περιοχή: Τετρακωμο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Θολό νερο ενυδρείου

Γεια σας και καλώς ήρθα στην παρέα σας.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας ,καθώς είμαι άσχετη από ενυδρεία και ψάρια.

Πριν δυο μήνες περίπου,μου φέρανε δώρο ένα ενυδρείο με δυο χρυσόψαρα.Είχε φίλτρο, φως για το καπάκι,πετρούλες για τον πάτο και ένα διακοσμητικό κοχύλι.Μου φέρανε ακόμη ένα εργαλείο για να καθαρίζω τον πάτο,τροφή και χλώριο.

Κανω όσα μου ειπε το άτομο που μου το εφερε (που του τα είπε κτηνίατρος από το ηλεκτρονικο κατάστημα του οποίου τα αγορασε).

Ωστόσο, εδώ και δυο τρεις μέρες το νερό ειχε θολώσει λιγο (τώρα που εχω μια μερα το φίλτρο πιο ψηλά )καθάρισε αρκετά.
Πού μπορεί να οφειλεται το θολο νερο που παρατήρησα και άρχισε να καθαρίζει?

Ακόμη,άνοιξα το φίλτρο σημερα (δε μου είχαν πει ,αν έπρεπε να το καθαρίζω και αυτο) και ηταν αρκετα βρομικο το σφουγγαρακι .Μάλιστα ,κάτι πετρουλες που έχει μέσα από λευκές είναι πλέον πράσινες.Καθάρισα τα πάντα ,αλλά οι πέτρες παρέμειναν πράσινες.Καμία ιδέα για αυτο?

Τέλος, μου είχαν πει πως δε θέλουν ζεστό νερό τα χρυσόψαρα αλλά όσο πάμε προς το καλοκαίρι αυτό δε θα το ελέγχω.Υπάρχει εξοπλισμός,για να διατηρείται δροσερό το νερό τους?

Οποιαδήποτε ιδέα ,γνώμη,σκέψη,πρόταση δεκτή!
Θα προσπαθήσω να βάλω και εικόνες.

Ευχαριστώ!
Υ.γ.Γνωρίζω πως υπάρχει παρόμοιο θέμα (ετσι ανακάλυψα και το forum),αλλά δεν καταλάβαινα τα όσα γράφονταν εκεί ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01453 seconds with 11 queries