Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 10-10-09, 23:02
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά αν το καπάκι είναι έτσι όπως μου λες και το βλέπω, δε μου κάνει
Θα μείνω στις σακουλίτσες και στο ψυγειάκι μου...
Μπορείς πάντως να πειραματιστείς χωρίς παραπάνω έξοδα με φυτάκια και άλλα φυσικά υλικά (πέτρες, άμμο, ξύλα, ...), αν το βάλεις χωρίς καπάκι κάτω από ένα πορτατίφ για να έχεις φως... Αν το βάλεις και σε σχετικά ζεστό μέρος του σπιτιού και μπορείς να κρατήσεις και τη θερμοκρασία σταθερά πάνω από 20-22C, θα σου δώσω και ένα apple snail, νομίζω ότι δε θα έχει πρόβλημα κι ας είναι λίγα τα λίτρα...
Gmanes, σ'ευχαριστώ για την προσφορά σου ως προς το μηλοσαλίγκαρο, αλλά δεν αρέσει στον άντρα μου ένα σαλιγκάρι, αλλά ούτε γαριδούλες, αν κι εγώ τα βρίσκω πολύ χαριτωμένα όλα αυτά. Ο ιππόκαμπος; Μήπως χρειάζεται άλλες συνθήκες επιβίωσης; Πραγματικά δεν υπάρχει ούτε ένα μικροσκοπικό ψαράκι που να περάσει καλά εκεί, ή μόνο για τα φυτά είνα ικατάλληλο, τελικά;
Μπορώ να το βάλω στον πάγκο της κουζίνας, που δεν πέφτει εκεί η θερμοκρασία κάτω από 20'C, μπορώ να προσαρμόσω και μια λάμπα και χαίρομαι που μου προτείνατε οικονομικές λύσεις.
Και τώρα οι απορίες: Το ξύλο δεν σαπίζει μέσα στο νερό, με συνέπεια να το λερώνει; Οποιοδήποτε ξύλο; Πέτρες από ενυδρυάδικο ή από τη φύση; Κάτι συγκεκριμένο, ή δεν έχει σημασία;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω κι εγω οτι μπορεις να δεις αρκετες φωτο για ιδεες στο ιντερνετ και εδω..και να κανεις εναν πανεμορφο μινι κηπο..δε χρειαζεσαι θερμοστατη ..το φιλτρο θα ειναι σαν κυκλοφορητης....με ενα φωτιστικο γραφειου (7-10 ευρω) με λαμπα power compact μπορεις να μεγαλουργησεις...ουτε θες διοξειδια και περιπλακα λιπασματα...μπορεις με μοςς ανουμπιες πελια και αλλα τετοια ευκολα φυτα και λιγο ξυλο η πετρα να κανεις μια ζωγραφια! αν θερμαινεται ικανοποιητικα ο χωρος και ενα μηλοσαλιγκαρο
Pano, έχω κι εδώ απορίες: τι να γράψω στο google για να δω μερικές foto με διάφορες ιδέες που μου προτείνετε; "Ενυδρυόκηπος" π.χ;
Δηλαδή το φίλτρο αυτό είναι αρκετό αν βάλω μόνο φυτά; Στις οδηγίες λέει να το αλλάζω κάθε 1,5-2 μήνες. Είναι η ίδια λογική με το αν είχα ψάρια; Τι είδους φροντίδα χρειάζονται τα φυτά ενυδρείου (λίπανση είπες δεν χρειάζονται, αλλά τι γίνεται από αλλαγή νερού, αποχλωρίωση, κλάδεμα, φύτευση σε τι; καθαρισμός ενυδρείου κάθε πότε και πως; το γεγονός οτι είναι από plexiglas κι όχι γυαλί, δημιουργεί κάποιο πρόβλημα πουθενά?), ποιά είδη είναι κατάλληλα για 13lt (να είναι οικονομικά κι ανθεκτικά), ασθένειες φυτών ενυδρείου και πως προλαμβάνονται/θεραπεύονται; τι είναι η λάμπα power compact; Σε τι απόσταση πάνω από το ανοιχτό ενυδρείο; Να υποθέσω μέρα-νύχτα ανοιχτή; "μοςς-ανουμπιες-πελια" ;;; τι είναι αυτά καλέ; (άγνωστες καινούριες λέξεις!).
Α! Ένα καλό ενυδρυάδικο στο Ηράκλειο Κρήτης και τί να προσέξω εκεί;
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια παιδιά! Με ενθουσίασε η πρότασή σας να το αξιοποιήσω ως ένα μίνι υδροβιόκηπο!
Πείτε, πείτε, έχω πολύ όρεξη για μάθηση!!!
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01753 seconds with 11 queries