Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 18-09-12, 15:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαστάσεις του ενυδρείου ειναι 101x41x50 και είναι στη διαδικασία στρωσίματος.Είμαι ανάμεσα σε αυτα τα 2 είδη και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ξέρω ότι τα σκαλάρια είναι καλύτερα να τα έχεις σε 60εκ. ύψος αλλά αν έχω μέχρι 4 μπορούν να μπουν στο δικό μου?
Από την άλλη μου αρέσουν πολύ και τα neon αλλά φοβάμαι μήπως δείχνει άδειο το ενυδρείο με αυτά, επειδή ειναι μικρά σε μέγεθος.
Αργότερα όταν στρώσει ο βυθός θα προσθέσω και μια ομάδα 8-10 ατόμων από κόρυς.
Συμφωνω με τον Θαναση

Το υψος δεν εχει να κανει με τον αριθμο των ψαριων.
Κι ενα ψαρι, να εβαζες, θα ηθελε το υψος του το ενυδρειο για να αναπτυχθει σωστα σε υψος το ψαρι.
Βεβαια δεν γινονται αλτουμ, αλλα γινονται ψηλα ψαρια, και ενα 60αρι υψος θα ηταν καλο για να μπορουν και να μεγαλωσουν τα πτερυγια τους αλλα και να τα δεις να κολυμπουν σε διαφορα υψη.

Φυσικα επιβιωνουν και σε μικροτερο υψος, αλλα δεν θα τα δει κανεις να μεγαλωνουν οσο μπορουν, να κανουν flairing κλπ

Τα εχω σε 58 εκ καθαρο υψος νερου και οταν κανουν flairing φαινεται οτι χρειαζεται το υψος αυτο .

Το μικροτερο ενυδρειο που θα τα εβαζα θα ηταν καποιο με τις διαστασεις του rio300.
Μπορεις να βαλεις μια 6-7αδα στο 180αρι (χωρις αλλα ψαρια) αλλα συντομα θα δεις κι εσυ τι παιζει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01553 seconds with 11 queries