Θέμα: DIY BAKKI SHOWER
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 30-06-10, 13:10
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Για μένα ένα τέτοιο σύστημα φιλτραρίσματος σε μια λίμνη είναι απλά απαγορευτικό.
Θα προσπαθήσω να αιτιολογήσω την τοποθέτηση μου αυτή.
Όπως επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσουν τα ωφελεί του συγκεκριμένου φιλτραρίσματος.

1.. η εκτεθειμένες αποικίες βακτηριδίων που υπάρχουν μέσα στο φιλολογικό υλικό κινδυνεύουν, τι κινδυνεύουν δηλαδή δεν υπάρχουν καν.
Α.. Γιατί ένα αεράκι θα στέγνωση τα βακτηρία.
Β.. Μια χαμηλή θερμοκρασία θα παγώσει τα βακτηρία.

2.. Ο τρόπος, του να αναγκάζετε όλη η βρωμιά να πέραση μέσα από την αντλία και μετά να γίνει η φιλτρανση από τα κουβαράκια είναι λάθος.
A.. Η απόδοση της αντλίας, μια και συνεχεία θα μαζεύει βρωμιές.
B.. Αν η λίμνη έχει φυτά και γενικά ρυπαίνετε από φύλλα κλαδιά κτλ. Το συχνό καθάρισμα της αντλίας θα την καταστήσει κουραστική.
Γ.. Αν η αντλία έχει μεγάλη δύναμη μιλάμε για καθημερινή ενασχόληση στο να βγάζουμε και να ξεμπλοκάρουμε την αντλία.
Δ.. Αν μια λίμνη έχει τριχοειδές άλγη απλά θα πρέπει να ξεμπλοκάρουμε την αντλία ίσως και παραπάνω από μια φορά την ημέρα.
Ε.. γιατί η φθορά της αντλίας είναι δεδομένη και η διάρκεια ζώνης της

3.. πουθενά δεν υπάρχει πρώτη η αντλία και μετά το βιολογικό υλικό.
Ακόμα και σε μικρά εσωτερικά φίλτρα ενυδρείων το βιολογικό υλικό προηγείται της αντλίας. Τυχαίο?? Δεν νομίζω.

4.. Το να τραβάει η αντλία του συγκεκριμένου συστήματος βρομόνερα από το βάθος μιας λίμνης είναι καταστροφικό. Αν κάποιος θέλει να εφαρμόσει ένα παρόμοιο σύστημα (χωρίς τα κουβαδάκια) καλό θα είναι να τραβάει νερό από την επιφάνια και να προστατεύσει την αντλία με ένα προφιλτρο. Η χρήση του συστήματος είναι καλή μονό για οξυγόνωση.

5.. κάποιοι εφαρμόζουν τέτοια συστήματα και σε ενυδρεία αλλά εκεί έχουμε κύριος απλά βρώμικο νερό ενώ σε λίμνες έχουμε σκουπίδια φύλλα και γενικά χοντρά κομμάτια βρωμιάς.

Αυτά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01936 seconds with 11 queries