Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 16-05-17, 14:14
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκα σ ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες
κι εγω ετσι πιστευα για τα γκοπυ πως δεν κανουν σε τοσο μαλακο νερο..αλλα για τις preacox διαβαζω εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70083
πως το καλυτερο δυνατο το ph να ειναι κατω απο 7
δηλαδη οριακα νερο βρυσης με λιγο πιο μαλακο..και στο seriously fish 6.8-7.5 αρα μπαινουν σε νερο Αθηνας οπως τις εχεις!..τσπ διαβαζουμε καποιες αποκλισεις απο σαιτ σε σαιτ πολλες φορες..
Εντυπωσιακο να μη σου αναβουν τα φαν του ενυδρειου,αυτο σημαινει πως εκανες τρομερη δουλεια με την ψυξη του φωτιστικου κ βεβαια μετραει πολυ το αλουμινιο..ενω το δικο μου απο κοντρα πλακε..να φανταστεις πλεον το χω διαρκως ανοικτο το καπακι να φευγει η ζεστη.
ετσι τον ειχα κι εγω τον κυκλοφορητη,πανω απο το γ.diffuser οντως κανει τρομερη δουλεια,βεβαια γεμιζει το ενυδρειο φυσαλλιδες-το μονο μειον- μεχρι που εβαλα ριακτορα στο φιλτρο..

Ναι αυτο το διαβασα και εγω...
Δικαιολογημενα βεβαια ετσι..γτ το ψαρι το παιζεις στα ορια του με το 7.5
Υποθετικα παντα γτ ακομα δεν το εχω εξελιξει τερμα το θεμα...με το co2 πεφτει λιγο το Ph ετσι?
Θα μπορουσε να γινει πολυ καλυτερο το φωτιστικο για να ειμαι ειλικρινης...αλλα νταξ για τα λεφτα που εδωσα και αυτα που εχω,πιστευω οτι ειναι καλη η κατασταση του...
Νταξ γεμιζει αλλα στην δικη μου φαση παιζω λογικα στο 1/2 απο οτι παιζεις σε διαχυση φανταζομαι...
επισης οσον αφορα το φωτιστικο κοιτα η θερμοκρασια στην αρχη πως ηταν...
Αν και νομιζω οτι και ετσι κανει δουλεια γτ (διορθωστε με καποιος αν κανω λαθος)
Μιας και το μοριακο βαρος του διοξειδιο ειναι μεγαλυτερο του οξυγονου τοτε λογικα διαχεεται καλυτερα απο ψηλα προς τα χαμηλα.
Δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο...επισης πιστευω οτι εχει να κανει και με την διαλυτοτητα του CO2 μεσα σε υγρο,οπως το νερο στην δικη μας περιπτωση...
Ειχα ριξει μια ματια στα επι του θεματος αλλα δεν το ανελυσα περισσοτερο...θα το κοιταξω ομως για να δωσω μια πιο συγκεκριμενη απαντηση...(ελπιζω)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95480&page=2
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries