Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 15-06-18, 12:16
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός του ότι... περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο, θα βοηθήσουν να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα... βλέπω μέσα 3 διαφορετικά είδη κοπαδόψαρα (ΙΣΩΣ και 4) το ένα μάλιστα από άλλη ήπειρο... αφού οι αρλεκίνοι ζουν, στην ανατολική πλευρά της γης και σε αριθμό ατόμων, που τα κάνει να νιώθουν ανασφάλεια (σε συνάρτηση και με τον διάκοσμο).
Η άποψη μου σε πρώτη φάση είναι... ότι η "τουρμπίνα" που πλήρωσες είναι υπερβολή και μάλλον τα κουράζει.
Τις τροφές σε μορφή pellet... τις μουλιάζεις καλά (10-15 λεπτά... να φουσκώσουν) πριν τις δώσεις.-
Οι μετρήσεις μου είναι:
pH: 7,9
ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10

Για τον κυκλοφορητή άνοιξα συζήτηση σε 2 διαφορετικά threads κι αρκετά έμπειρα άτομα του φόρουμ μου πρότειναν να τον βάλω.
Μάλιστα μου πρότειναν και μεγαλύτερο αλλά σύμφωνα με το size chart του κατασκευαστή (για 200 λίτρα γυάλα) και την γνώμη εξειδικευμένου προσωπικού επέλεξα αυτόν για αρχή (2000λ/ω).
Θα συμφωνήσω με τον διάκοσμο. Αυτή την στιγμή τοποθετώ φυτά και μεγαλύτερη ρίζα ώστε να έχουν αρκετές κρυψώνες και να μην νιώθουν ανασφάλεια.
Θα διαφωνήσω όμως με την διαφορά τόπου των συγκεκριμένων κοπαδόψαρων.
Έχω δει ενυδρεία του Takashi Amano που έχουν πολυεθνικό χαρακτήρα πχ. ροδόστομους με puntius denisonii και γενικότερα Ν.Αμερική με Ινδία και Ν.Α.Ασία μαζί...
Η λύση με το μούλιασμα των κόκκων είναι λίγο δύσκολη και δεν συμβαδίζει με το αυτόματο τάισμα οπότε απλά θα μειώσω την ποσότητα των κόκκων στην ανάμιξη με τα φυλλαράκια κι αν δεν δω αλλαγή θα τους κόψω τελείως.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries