Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 22-08-23, 11:37
Pouper Ο χρήστης Pouper δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2023
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 3
Exclamation Κοκκινιλες στα πτερυγια Bubble Eye Χρυσοψαρου

Καλησπερα, εχω τους τελευταιους 4-5 μηνες ενα bubble eye χρυσοψαρο, σε ενα ενυδρειο περιπου 23-24 λιτρα. Τις τελευταιες 2-3 εβδομαδες, το ψαρακι μας εβγαλε κατι κοκκινιλες στην βαση των πτερυγιων (και στις φουσκες στα ματια μου, αλλα θα γραψω για αυτο παρακατω) και λογω της μιας κοκκινιλας εχασε ενα πολυ μικρο μερος της ουρας του (αποκολληθηκε απο την υπολοιπη).

Ρωτησα κτηνιατρους αλλα δεν γνωριζει κανεις για ψαρια, μα παρεπεμψαν σε ενα Pet Shop που γνωριζουν παραπανω. Πηγα, μου ειπε οτι ισως φταιει η αμμωνια (για τις κοκκινιλες στις φουσκες μου ειπε οτι ισως χτυπησε καπου) και μου συστησε για αρχη να κανω πιο συχνες αλλαγες νερου (50% ανα 2 ημερες απο 50% ανα 4-5 ημερες που εκανα), μου εδωσε ενα βελτιωτικο νερου και το εβαζα για 1 εβδομαδα μηπως βελτιωθει η κατασταση. Δεν ειδα καποια ιδιαιτερη διαφορα, οποτε ξαναπηγα και μου εδωσε Baktopur μηπως ειναι προβλημα απο βακτηρια, εκανα ηδη 1 φορα την προβλεπομενη δοσολογια (22 σταγονες ανα 20 λιτρα) αλλα δεν εχω δει καποια βελτιωση.

Να σημειωσω καπου εδω, οτι το ψαρι ειναι ενεργητικο οπως πριν (δεν εχω δει σημαδια να μην μπορει να κολυμπησει κλπ.) και τρωει κανονικα (και μαλιστα ειναι τρομερα λαιμαργο καθε φορα που με βλεπει να πλησιαζω να το ταισω).

Τι μου προτεινετε; Να συνεχισω να κανω και 2η θεραπεια με το Baktopur; Επισυναπτω μερικες φωτογραφιες.







Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01582 seconds with 11 queries