Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-05-06, 13:36
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Μερικές ερωτήσεις για φυτεμένο...

Έχω τα παρακάτω φυτά (αλφαβητικά) με διάφορους συνδυασμούς σε 10 διαφορετικά ενυδρεία:

01. Anubias barteri var. Barteri
02. Anubias barteri var. Nana
03. Bacopa caroliniana
04. Cabomba caroliniana
05. Ceratophyllum demersum
06. Cryptocoryne x willisii
07. Egeria densa (Elodea)
08. Hydrocotyle leucocephala
09. Hygrophila corymbosa ''Siamensis''
10. Hygrophila difformis
11. Hygrophila polysperma
12. Limnophila aromatica
13. Lobelia cardinalis
14. Microsorum pteropus ''Narrow''
15. Myriophyllum aquaticum
16. Riccia fluitans
17. Vesicularia dubyana (Java Moss)
18. http://www.greekaquarist.com/vb/show...047#post113047

Σκέφτομαι μέσα στο καλοκαίρι, να στήσω ένα καινούριο 300άρι ενυδρείο διαστάσεων: 1,30 x 40 x 60 (καθαρό ύψους νερού = 50 cm) το οποίο θα φιλοξενήσει καμιά 60αριά επιλεγμένα αρσενικά γκάππυς, 20 κόκκινα πλάτυς, 10 κόρυς (aenaus) & 4 SAE, με φίλτρο τύπου Αμβούργου. Το ενυδρείο αυτό θα είναι στο σαλόνι και θα προσπαθήσω να είναι αρκετά φυτεμένο. Θα εξυπηρετεί κυρίως αισθητικούς λόγους και η βασική χρήση του θα είναι για να κάθομαι μπροστά του και να αφήνομαι στις εικόνες, ξεχνώντας ότι άσχημο συμβαίνει στον κόσμο γύρω μου…

Σκέφτομαι λοιπόν, να μαζέψω τα καλύτερα κομμάτια από τα φυτά, τα ξύλα και τις πέτρες που έχω σε όλα τα ενυδρεία και να προσπαθήσω ένα συνδυασμό, όσο το δυνατόν καλύτερου αισθητικά αποτελέσματος. Αυτό σημαίνει παράλληλα ότι θα πρέπει να προσέξω φωτισμό, co2 & λιπάσματα, για να βλέπεται το ενυδρείο και μετά από μερικούς μήνες… Οι γνώσεις μου σε φυτεμένα σχετικών απαιτήσεων είναι λίγες και στοιχειώδεις (και αν…).

Τα δεδομένα είναι ότι:
Θα χρησιμοποιήσω DIY co2, με δύο διαφορετικά 5λιτρα μπετονάκια και ψιλές αερόπετρες (μία μέσα στο χώρο του φίλτρου, στη βάση του και μία στην απέναντι γωνία του ενυδρείου, με 15νθήμερες ανανεώσεις εναλλάξ). Μπουκάλα δεν θα μπει προς το παρόν, για διάφορους λόγους (ξέρω ότι είναι must, αλλά ας μην το συζητήσουμε).
Λάμπες θα χρησιμοποιηθούν στο καπάκι, οκτώ Τ8 των 60 cm.
Το νερό θα προγραμματίσω να παίzει περίπου στις τιμές που έχω και σήμερα, δηλαδή:
PH = 7,2–7,4
gH = 7-8
KH = 3-4
θερμοκρασία = 26-27 C
αλατότης = 0

Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

1. Ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός (τύπος/Kelvin/σειρά/θέσεις) για αυτές τις λάμπες και για τα παραπάνω φυτά? (θα μπούνε 4 & 4, κατά πλάτος και σε σειρά). Πόσες ώρες (minimum) και πως πρέπει να ανάβουν?
2. Ποιο είναι το πιο πλήρες λίπασμα (εταιρεία, μάρκα, όνομα, τι περιέχει/καλύπτει) που κυκλοφορεί στην αγορά, για γενική χρήση? (στην αρχή, δεν θέλω να μπλέξω με πολλά και περίπλοκα. Το πολύ 2 σκευάσματα αν είναι δυνατόν. Αργότερα και αναλόγως του πως θα πάει και τι τρέλα θα κολλήσω, βλέπουμε).
3. Αυτή τη φορά, θα προσπαθήσω να προσέξω πολύ την δημιουργία και εμφάνιση αλγών (σήμερα καλλιεργώ: ΒΒΑ, spot, πράσινη τριχοειδή και τελευταία και λίγη μπλε… μαζί με τα φυτά μου! ). Ποιες είναι οι κατάλληλες κινήσεις (με τα παραπάνω δεδομένα και όχι άλλα…) για να αποφύγω σε αυτό, τουλάχιστον τις υπερβολικές ποσότητες και τα ιδιαίτερα προβλήματα?
4. Τα παραπάνω φυτά, μπορούν να σταθούν όλα μαζί? Υπάρχουν κάποια που είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους ή που μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα το ένα στο άλλο? Υπάρχει κάτι κρίσιμο που θα πρέπει να προσέξω στις αναλογίες ποσοτήτων μεταξύ τους (φυτομάζα) ή στο στήσιμο/φύτεμα/θέσεις/αποστάσεις?
5. Θα πρέπει να μπει ειδικό υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι (και ποιο) ή μπορώ να τη βγάλω καθαρή και χωρίς αυτό? (προτιμώ να μην βάλω…)
6. Υπάρχει οτιδήποτε άλλο που θα μου ήταν χρήσιμο για τη σωστή λειτουργία και εμφάνιση του συγκεκριμένου υπό κατασκευή ενυδρείου? (στον τομέα των φυτών, αναφέρομαι).
7. Υπάρχει περίπτωση να γίνει το όλο πράγμα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην χρειάζεται αλλαγές νερού συχνότερες της μιας (1) φοράς το μήνα, άντε ανά 3 εβδομάδες? (θα μείνει αυστηρά με τον συγκεκριμένο προαναφερόμενο αριθμό ψαριών).

Οι αναλυτικές και έγκυρες απαντήσεις όσων φίλων από εδώ μέσα διαθέτουν μεγάλη και σημαντική εμπειρία γύρω από φυτεμένα, θα με βοηθήσει να προσεγγίσω σωστότερα τον τελικό στόχο και το σημαντικότερο, θα με φωτίσει με γνώσεις που δεν έχω και που χρειάζομαι για την συνέχεια της πορείας μου στο υπέροχο χόμπι μας…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Σ.: Βασικό πρόβλημα είναι το οικονομικό… πράγμα που θα ήθελα να λαμβάνετε υπόψιν στις όποιες απαντήσεις σας. Άλλο πρόβλημα είναι τα αγγλικά… άρα δεν έχουν νόημα οι τυχόν παραπομπές σε μη ελληνικές ιστοσελίδες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sxedio.JPG
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  46,9 KB  
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 30-05-06 στις 17:21
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,04249 seconds with 12 queries