Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 31-03-13, 23:00
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Φίλε μου καταρχήν μπράβο για το ενυδρείο σου γιατί μου αρέσει πολύ. Οι έξαρση άλγης προκαλείται απο ανισορροπία στα συστατικά τα οποία θρέφουν τα φυτά. Θες λιγότερο φώς, περισσότερη λίπανση, θες ασταθές CO2 κάτι κάνει την ζημιά.

Πιστεύω οτι στην περίπτωσή σου φταίει κατα κύριο λόγο ο ελλειπής φωτισμός. Μην αυξήσεις την φωτοπερίοδο, δεν έχει νόημα, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δώσεις περισσότερα watt στον φωτισμό. Τώρα με οποιό τρόπο... εξαρτάται απο τα $$ και την όρεξή σου.

Και το λίπασμα που βάζεις έχει λόγο στις άλγες. Αφού δεν έχεις επαρκή φωτισμό για να μεγαλώσουν τα φυτά σου οι άλγες εκμεταλεύονται την περίσσεια των θρεπτικώ συστατικών για να μεγαλώσουν εκείνες.

Τα νιτρικά σου είναι κάπως χαμηλά. Μην παιδευεσαι με 2 αλλαγές την εβδομάδα, κάνε μία την εβδομάδα για αρχή και μέτρα νιτρικά. Να είσαι γύρο στο 15-20. Η ιχθυοφόρτισή σου ακόμη είναι καλή οπώτε μην αγχώνεσαι.

Οι γαρίδες απο προσωπική άποψη δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά με τις άλγες. Είναι όμως ωραία προσθήκη σε φυτεμένο ενυδρείο και αν σου αρέσουν να βάλεις. Προσοπικά δεν θα έβαζα έμβιο οργανισμό μόνο για να γλυτώσω απο την άλγη εκτός και αν μου άρεσε ούτως η άλλως.

Αν το CO2 σου είναι DIY άστο να τρέχει, μόνο προσπάθησε να παίζει σε σταθερή θερμοκρασία για να βγάζει σχετικά την ίδια ποσότητα όλη μέρα.

Η θερμοκρασία που έχεις τώρα είναι μέσα στα όρια για τα ψαράκια σου όπως και για τα φυτά σου. Περιθώρια έχεις αν θες να την κατεβάσεις. Ο κανόνας λέει οτι πρέπει να την κρατάς οσο το δυνατόν πιο σταθερή. Αν μπορέσεις κάποτε να πάρεις ένα controller για να σου δουλεύει ψύξη- θέρμανση με ακρίβεια είναι καλό. Άλλωστε ερχεται καλοκαίρι και τα 54 λίτρα αλλάζουν σχετικά εύκολα θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02412 seconds with 11 queries