Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 01-06-12, 13:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Πρεπει να βρεις τροπο να πεισεις τις κορες σου οτι αυτο ειναι κακο για ολα τα ψαρακια εκει μεσα και τους μειωνει τη ζωη.
Ισως μπορεις να τους δειξεις αυτα που γραφουμε εδω μηπως και καταλαβουν.
Δε μπορω να σου πω λυσεις χρυσης τομης γιατι δεν υπαρχουν. Δεν ειναι δυο ειδη ψαριων που προερχονται απο σχετικα διαφορετικους υδροβιοτοπους οποτε να πηγαιναμε σε καποιες σχετικα αποδεκτες μεσες λυσεις αλλα προκειται για εντελως διαφορετικα ειδη απο τελειως διαφορετικους κοσμους.
Βεβαια υπαρχει και η λυση να μη στεναχωρεθουν οι κορες και να στεναχωρεθει ο μπαμπας δινοντας τα υπολοιπα και κρατωντας τα χρυσοψαρα (γιατι οχι? στην τελικη ειναι υπεροχα και πανεξυπνα ψαρακια)


Παράθεση:
Δεν υπάρχει τρόπος να μειώσω τη ρύπανση χωρίς να τα διώξω? Άκουσα κάπου ότι τα φυτά αρέσκονται στη "βρωμιά" από τα ψάρια και ειδικά το κερατόφυλλο και η moss. Δεν αληθεύει?
Ολα τα φυτα συμβαλουν στην απονιτροποιηση και στον καθαρισμο,και ειδικα τα ταχειας αναπτυξης ομως η βρωμια, ειναι ΕΝΑ απο τα θεματα που πρεπει να λυσεις. Με τις παραμετρους τι θα κανεις? με τη θερμοκρασια?
Τα χρυσοψαρα εχουν τη φημη πως ειναι σχετικα ανθεκτικα ψαρια αλλα αυτο δεν ισχυει, απλως δε μπορουμε να δουμε τη ζημια λογο οτι το προσδοκιμο της ζωης τους ειναι πολυ μεγαλο (φτανουν μεχρι 40 χρονια σε ιδανικες συνθηκες)

Παράθεση:
Και κάτι άλλο: Δεν έχω βάλει υπόστρωμα με λίπασμα αλλά μου είπαν σε ένα μαγαζί (ας μην αναφέρουμε ονόματα και θίξουμε οικογένειες) ότι μπορώ να "χώσω" στην άμμο κάποιες κεραμικές μπάλες που περιέχουν λίπασμα και δεν υπάρχει πρόβλημα... Θα μπορέσω να βάλω φυτά που ριζώνουν χρησιμοποιώντας αυτές τις μπάλες?
Το ενεργο υποστρωμα κατα την προσωπικη μου γνωμη ειναι εντελως αχρηστο και δεν αποκλειεται και επικινδυνο (εχω ξεστησει ενυδρειο που ειχε 5 χρονια αυτη τη βλακεια και ο βυθος μυριζε σα βοθρος, οχι οπως βρωμαει συνηθως ενας ωριμος βυθος αλλα μια εντελως απαισια μυρωδια που μοιαζει περισσοτερο με υπαρξη υδροθειου στα διηληστηρια πετρελαιου) και ΔΕΝ ειναι καθολου απαραιτητο ουτε για φυτεμενα. Εξ αλλου ακομα και βαση κατασκευαστη παραμενει "ενεργο" το πολυ για ενα χρονο, μετα απλα εχεις μια βρωμια θαμενη στο υποστρωμα που δε μπορεις να την αποχωρηστεις χωρις να ξεστησεις το ενυδρειο.
Εχω διαβασει -αλλα οχι δοκιμασει- απο ανθρωπους που ειναι μανιακοι των δυσολων φυτων για υποστρωματα κεραμικων υλικων τα οποια βοηθανε απιστευτα την αναπτυξη των φυτων επειδη μαζευουν τη βρωμα μεσα στους πορους και τη μετατρεπουν σε λιπασμα (αν τα καταλαβα καλα ειναι σα βιολογικο υλικο). Απο κει και περα ολα αυτα ειναι για ανθρωπους που θελουν να στησουν φυτεμενα στυλ Amano η Ολανδικα. Εγω προσωπικα εχω πολλα φυτα σε ολα μου τα ενυδρεια, προσφατα μαλιστα αρχισα να αναβαθμιζομαι και να προχωραω και στην κατηγορια "μετρια δυσκολο" χωρις τιποτα στο βυθο, με ελαχιστη εως μηδαμινη λιπανση χρωματισμενο νερο (οχι βεβαι εντελως κατραμι αλλα στα συνηθισμενα πρωτυπα της Ασιας) χωρις ιδιεταιρο προβλημα (οκ ξερω πως δεν αναπτυσονται στο βαθμο που θα γινοταν υπο αλλες συνθηκες, ε και? Φυτωριο θα ανοιξω?)
Παντως οι ταμπλετες αν χρησιμοποιηθουν σωστα και με φειδω ισως αξιζουν

Παράθεση:
Δεν έχω σκοπό να κάνω aquascaping , δεν έχω χρόνο γι'αυτό αλλά θα ήθελα να βάλω λίγη πρασινάδα, όχι τίποτα απαιτητικό, ίσα για να βελτιώσω το περιβάλλον των ψαριών μου...
Για μη απαιτητικα δε θες απολυτως τιποτα. Και μονο τα νιτρικα που παραγει η ψαροσουπα σου ειναι αρκετα για να τα θεριεψουν (αλλα φτιαξε λιγο την ψαροσουπα, κριμα ειναι να ειναι ετσι )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01921 seconds with 11 queries