Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 03-06-13, 02:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ας συνεχισουμε απο αυτα που αρχισα στο καλωσορισμα

-Ας πιασουμε τα ψαρια πρωτα. Οπως σου ξαναειπα, η ψαροσυνθεση δεν εχει καμια συνοχη. Τα ψαρια σου ειναι απο αλλες περιοχες, τα περισσοτερα θελουν διαφορετικες παραμετρους και η αριθμητικη αναλογια τους στο ενυδρειο ειναι πολυ λαθος. Αν θελεις να μελετησεις τα προφιλ τους και καποια στιγμη κρατησεις ενα ειδος (αυξανοντας τα ατομα φυσικα), αυτο ειναι ενα αρκετα εγκυρο site.

-Φιλτρανση: μπορει να εχεις κυκλοφορητες και να δινει κινηση στο νερο, αλλα το eheim 2213 ειναι πολυ μικρο σε χωρητικοτητα υλικων φιλτρανσης για να κρατησει τα ψαρια σου. Γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεσαι περισσοτερο βιολογικο υλικο. Σκεψου οτι εχω το ιδιο φιλτρο σε ενυδρειο 60 λιτρων με μικρα ψαρια. Αληθεια, τι υλικα εχεις στο φιλτρο?

- Ρουτινες: οι αλλαγες που κανεις ειναι πολυ αραιες και προφανως τα νιτρικα σου θα ειναι στα υψη. Ενας καλος γενικος κανονας ειναι καθε εβδομαδα στο 30%.

- Μετρησεις: δεν κανεις βασικοτατες μετρησεις, οπως αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Το φιλτρο το εχεις στρωσει καπως? Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

-Διακοσμηση: θα ελεγα να τα βγαλεις ολα τα ψευτικα και να μαζεψεις πετρες απο την παραλια για να βαλεις. Ξεπλυμα με νερο, καλο βρασιμο και εισαι ετοιμος να τις βαλεις (σημειωση: οταν λες "ζωντανο" κοραλλι, τι εννοεις? Μαλλον δεν ειναι και τοσο "ζωντανο" )

- Το γεγονος οτι εχουν "ταιριαξει απολυτα" που λες, το λες εσυ
Αν ρωτησεις τα ψαρακια σου, δεν θα εχουν καθολου την ιδια γνωμη, πιστεψε με. Η αρχη ειναι να γινει το "μπαμ" και μετα θα εχεις προβληματα, αν δεν αλλαξεις τα πραγματα.

Η συμβουλη μου ειναι να αρχισεις να διαβαζεις τα υπομνηματα αρχαριων, οπου θα βρεις αρκετα θεματα για να βαλεις τις σωστες βασεις. Μετα, στο προφιλ των ψαριων σου και οταν αποφασισεις ποιο ειδος θα κρατησεις, στην αναλογη λιμνη της Αφρικης, που μαλλον φαινεται οτι θελεις να συνεχισεις.

Συγνωμη για τις πολλες παρατηρησεις, αλλα απ' οτι καταλαβα, εχεις κατανοησει τα λαθη σου και φαινεται να εχεις διαθεση να τα διορθωσεις. Οποτε, οτι λεω το λεω με καλη διαθεση και οχι με κακο σκοπο

Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01791 seconds with 11 queries