Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 21-09-12, 19:52
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kassandros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω τότε.

Σε περίπτωση που το νερό έχει βαρέα μέταλλα υπάρχει κάποιος τρόπος μέσου φίλτρου η χλωρίου να καθαρίσει το νερό από αυτά???

Και κάτι άλλο που δεν ανέφερα είναι ότι στις άκρες τις κάθε δεξαμενής είχαμε πολλές καλαμιες. Οι καλαμιες είναι πολύ ανθεκτικό φυτό και είτε τις κόψεις είτε τις κάψεις κάθε χρόνο ξαναμεγαλώνουν και έχουν και τεράστιες ρίζες.

Αυτό που δεν είμαι σίγουρος είναι ότι άκουσα πως οι καλαμιές έχουν την ιδιότητα να δεσμεύουν κάποιες συγκεκριμένες τοξικές ουσίες και μάλιστα σε πολύ μεγάλο ποσοστό 90%-95%. Τώρα αν αληθεύει θα ήθελα να μου το πείτε.
Κασανδρε, μην σε πιανει πανικος... Υποθετικα μιλαμε....

Ενδεχομενος το νερο σας να ειναι εξαιρετικο αλλα και το αντιθετο!
Γι'αυτο λεμε παντα οτι σε περιπτωσεις οπου το νερο που θα δουλεψουμε ειναι απο γεωτρησεις θα πρεπει πρωτα να το τσεκαρουμε!

Φιλτρα υπαρχουν! Αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θες να μαθεις τις τιμες!!!
Υπαρχουν φιλτρα αποσιδηρωσης που χρησιμοποιουνται για την αφαιρεση βαρεων μεταλλων.

Και επειδη μαλλον το δικο μου θεμα διαβασες, τοτε οταν εγινε το κακο στη λιμνη μου εψαχνα να βρω φιλτρα γι'αυτην την δουλεια αλλα οταν ειδα τις τιμες εβαλα οπισθεν....
Ετσι πηγα στην φαινομενικα καλυτερη λυση που ηταν το νερο δικτυου.

Χαλκος
Καδμιο
Υδραργυρος
Αρσενιο
Και αρκετα αλλα που δεν θυμαμαι τωρα..... ηταν μερικα που βρεθηκαν μετα απο αναλυση του νερου με επιπεδα πολυ πανω απο τα ορια.

Οσον αφορα τις καλαμιες, σχεδον σε ολα τα φραγματα εδω στην Κυπρο ειναι γεματα με κυπρινους και φορτωμενα με καλαμιες Οι καλαμιες αποτελουν αναποσπαστο κοματι στους φυσικους υδροβιοτοπους
Κανουν εξαιρετικη δουλεια αλλα σχετικα με το αν δεσμευει τοξικες ουσιες και μαλιστα στο ποσοστο που αναφερεις....δεν γνωριζω αλλα μπορουμε να μαθουμε
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries