Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 19-09-12, 21:26
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Φωτογραφίες δεν έχω και δεν μπορώ να πάω να βγάλω κιόλας λόγο υποχρεώσεων δυστυχώς.

Άλλες δεξαμενές δεν υπάρχουν αλλα υπάρχει τεράστιος χορός μιας και το ιχθυοτροφείο μας είναι κολλημένο με ένα χωράφι τεράστιο παίζει να είναι 5 στρέμματα χωρίς το ιχθυοτροφείο οποτε ότι εγκατάσταση θελήσω να κάνω θα την κάνω.

Τώρα για τις διαστάσεις που σας είπα ρώτησα τελικά τον πατέρα μου που γύρισε από την δουλειά και μου είπε ότι ούτε αυτός ξέρει αναλυτικά τι διαστάσεις έχουν οι δεξαμενές αλλα μου είπε ότι το ιχθυοτροφείο είναι 400 ίσος και 500 τετραγωνικά μετρα. Άμα βγάλουμε την έκταση που είναι γη ένα γύρο από το ιχθυοτροφείο και μια στενή λωρίδα γης που υπάρχει στην μέση και χωρίζει τις δυο δεξαμενές μπορεί να είναι και 300 τετραγωνικά και η δυο μαζί. Εγώ είπα 5x20 δηλαδή 100 τετραγωνικά η μια αλλα όπως σας λέω τώρα μπορεί να είναι και 120-150 τετραγωνικά δηλαδή ακόμα πιο μεγάλες απότι υπολόγιζα. Όσο για το βάθος μάλλον είναι παραπάνω αλλα και αυτό χωρίς σιγουριά γιατί 2 μετρα μου φαίνονται λίγα. Ίσος 2,5-3 μετρα η κάπου εκεί ενδιάμεσα.

Όσο για τον χορό όπως είπα είναι γεμάτος χόρτα πολλών μέτρον και διαφορα ήδη ακακίας και βατσουνιες και διαφορα αλλα όπως καλαμιες και ήδη δέντρων οποτε θέλει 15 μέρες 5-6 ώρες δουλειά για να τα καθαρίσω μονο τα χόρτα + άλλες τόσες για την κοπή και μεταφορά των μεγάλων δεωτρων που υπάρχουν. Δεν είναι δύσκολο για μένα τουλάχιστον, 19 χρονων είμαι και αθλούμαι κιόλας οποτε θα έχω κάτι να κάνω να σκοτώσω τον χρόνο που μου περισσεύει.

Από εκεί και πέρα οι δεξαμενές μπορεί να έχουν και ένα μετρο λάσπη μέσα οποτε το υπολογίζω ένα μηνα να μου πάρει να καθαρίσω την μια με κάνα φτυάρι.

Όλα αυτά γίνονται και σιγά σιγά έτσι και αλλιώς 4 καλοκαιρια έχω μπροστά μου άσε που είμαι ικανός να τα έχω κάνει όλα μέσα σε ένα μονο καλοκαίρι αλλα θέλει πολύ τρέξιμο για τόσο λίγο χρόνο μονος μου.

Τώρα για την ερώτηση που μου έκανες γιατί θέλω να κάνω εκτροφή koi fish. θα σου απαντήσω 50-50. Από την μια είναι τα λεφτά που μπορείς να βγάλεις άμα είσαι πράγματι πολύ εργατικός άνθρωπος και όταν κανεις μια δουλειά την κανεις για να γίνει (και φυσικά καλός γνωστης). Από την άλλην όπως σας είπα ψαρεύω στον ποταμό εβρο από 5 χρονων. Από μικρός απόκτησα αυτό που λέμε ''ψώρα' με τα ψαρια και κύριος με τους κυπρίνους. Μπορώ να περνάω ώρες καθημερινά προσπαθώντας να ψαρέψω έστω και έναν και να το δω γιατί μου φέρνει ευχαρίστηση.

Τα koi είναι πολύχρωμοι κυπρίνοι στην ουσία και το να τα μεγαλώνω από την μια θα με ευχαριστεί εμενα παρα πολύ μιας και τα αγαπάω πολύ αυτά τα ψαρια και από την άλλην τα λεφτά θα είναι το κίνητρο να ασχολούμαι με αυτά για χρονια.

Όσο για το post επειδή το έκανα δεν σημαίνει κιόλας ότι θα ασχοληθώ σιγουρότατα στο μέλλον γιατί ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει σε 4 χρονια και πως θα πάνε τα πράγματα αλλα είναι κρίμα να βλέπω το ιχθυοτροφείο του παππου μου να κάθεται έτσι όταν εκεί πέρασα πολύ ωραίες στιγμές όταν ήμουν παιδί.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01723 seconds with 11 queries