Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 06-12-04, 20:28
Το avatar του χρήστη ilektra
ilektra Ο χρήστης ilektra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Netblues σ'ευχαριστώ πολύ για τις διευθύνσεις. Ψάχνω κι εγώ και σ'αυτές που ήξερα αλλά δεν βλέπω κάτι στα ψάρια μου που να μοιάζει με oodinium (ευτυχώς!)
Την αεραντλεία την έχω χαμηλώσει αρκετά από τότε που μπήκαν τα φυτά. Όσο για τον ενεργό άνθρακα είναι σε μορφή σφουγγαριού εμποτισμένο με ενεργό άνθρακα και σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή του ενυδρείου πλέον λογικά λειτουργεί μόνο ως μηχανικο φίλτρο.
Όσο αναφορά το στρώσιμο το έκανα ως εξής: 20ml nitrivec για 7 ημέρες μόνο με το χαλίκι μέσα στο ενυδρείο με το φίλτρο, την αντλεία να δουλεύουν και τα φώτα ν'ανάβουν για 6 ώρες την ημέρα μετά σταμάτημα το nitrivec για 3 ημέρες. Στη διάρκεια των 3 ημερών τα νιτρικά έφτασαν μέχρι και 50 και τα νιτρώδη περίπου 3. Άλλες 3 μέρες με 50ml nitrivec αυτή τη φορά μέχρι που μηδένισαν οι παραπάνω τιμές και μετά έβαλα το 1ο ψάρι. Έκτοτε τα νιτρώδη είναι σταθερά στο 0 και τα νιτρικά ήταν 0 μέχρι και πριν μερικές μέρες που ανέβηκαν σταδιακά μέχρι περίπου στο 10 και υποψιάζομαι ότι είναι επειδή αυξήθηκε ο αριθμός των ψαριών και δεν έχω καταφέρει να ρυθμίσω ακόμη πολύ καλά το ποσό της τροφής και ίσως να έριξα παραπάνω απ'ότι πρέπει για κάνα 2 μέρες
__________________
Tetra World
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01368 seconds with 11 queries