Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 16-09-09, 17:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισηγούμαι τα εξής.
Η αντλία να είναι 20,000 λίτρα.
Η σειρά να είναι αντλία εξωτερική, φίλτρο,U.V.
Να αρχίζει από το ένα τμήμα και να πηγαίνει στα υπόλοιπα.
bottomaerationdrainageδεν σου το προτείνω
Προτείνω σύστημα υπερχείλισης
Γιάννο, μιλάω πάντα πολύ καθαρά, στηριζόμενος ΠΑΝΤΑ στο τι υπάρχει διαθέσημο ανά τον κόσμο στους κύκλους των λιμνών και των ΚΟΙ. Παραπάνω λόγια δε λέω ποτέ, γιατί χρόνο για πέταμα δεν έχω καθόλου.

Δεν προσπάθησα εγώ να επηρεάσω κανέναν. Εσύ το έχεις πράξει (κόκκινο σημείο στην παράθεση) χωρίς μάλιστα να γνωρίζεις καν το αντικείμενο ή χωρίς να δώσεις το λόγο γιατί όχι. Μίλησα με παραδείγματα και μπορώ να σε παραπέμψω σε πάμπολλες σελίδες ειδικών για λίμνες, και όχι πωλητές ή εταιρείες που τα κατασκευάζουν, που δεν μπορούν να σκεφτούν λίμνη χωρίς αυτή την μικρή λεπτομέρεια. ΔΕΝ είναι τα 50, 100 ή 200 ευρώ που κοστίζει.

Αφού όμως το θέτεις έτσι το θέμα, θα θέλαμε να βρεις κάποιους που χρησιμοποιούν σήμερα τη δική σου μέθοδο και να μας τους παρουσιάσεις. Δεν είναι λανθασμένος τρόπος, απλά πεπαλαιωμένος. Είναι σαν να λέμε τώρα να πετάξουμε όλοι τα εξωτερικά φίλτρα από τα ενυδρεία μας και να τα αντικαταστήσουμε με φίλτρα Αμβούργου, χωρίς να λέω ότι τα φίλτρα αυτά δεν είναι καλά. Τόσο απλό είναι το θέμα.

Γιάννο μεταξύ μας τώρα, μην μπεις στον κόπο να ψάξεις περισσότερο για τις ενδεδειγμένες λίμνες για τα ΚΟΙ. Ειλικρινά θα απογοητευτείς. Και φυσικά υποστηρίζω ότι τα 5,000 είναι λίγα, ακόμα και για 3-4 ΚΟΙ. Μπορεί να φαίνομαι λίγο απόλυτος σε αυτό το θέμα, αλλά είμαι υποχραιωμένος να βασιστώ και πάλι στις έρευνες και υποδείξεις των ειδικών. Ακόμα και τα 11,000 λίτρα που θα φτιάξω εγώ είναι βασικά λίγα. Απλά λέμε ότι βάζουμε ΚΟΙ "κατ' οικονομία", χωρίς να είναι το απόλυτα σωστό.

Τί είναι προτιμότερο, να λέμε είναι εντάξει τα 400 λίτρα για κάθε ψάρι και να παραπληροφορήσουμε τον νέο λιμνόφιλο ή καλύτερα να λέμε 1000 λίτρα εξ' αρχής ανά ψάρι ώστε να κινηθεί εκ των προτέρων στα μέτρα του για μεγαλύτερη λίμνη? Έτσι και αλιώς, ο νέος, μπαίνοντας στον κόσμο των λιμνών, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα συνεχίσει να το ψάχνει το θέμα και μια μέρα θα έρθει να μας πει στη μάπα "μα τί λετε βρε σεις?" Βρήκα αυτό, αυτό και αυτό και είναι εντελώς διαφορετικά από τη δική σας προσέγγιση. Γι' αυτόν τον λόγο και μόνο έπαψα να πειραματίζομαι και βασίζομαι απ΄εδώ και μπρος πάντα στην "UP TO DATE" προσέγγιση.

Δεν απαιτώ να ακολουθήσει κανένας, απλά πρέπει να ακουστεί και αυτή η φωνή.

Γιάννο, μιλάω και εγώ με φιλική διάθεση. Μην σε μπερδέψει ο γραπτός λόγος, έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries