Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #56  
Παλιά 16-09-09, 07:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω με τον Γιαννο οχι πως διαφωνω με τον Βασιλη αλλα τετοιου ειδους συστηματα (αποψη μου παντα) μονο σε λιμνες τεραστιων διαστασεων.
Mα εγώ παιδιά, δεν διαφωνώ καθόλου με τον Γιάννο, όσον αφορά την χρήση του δικού του συστήματος για τη δική του λίμνη. Ούτε ποτέ εκφράστηκα αρνητικά για τη λειτουργία της. Άντρο, το σύστημα αυτό, δεν συστήνεται μόνο για λίμνες τεραστίων διαστάσεων, αλλά περισσότερο για τις μικρότερες λίμνες (επιφάνεια) με πολύ μεγάλο βάθος, όπως ακριβώς και αυτή που θα φτιάξει ο Ηλίας. Δεν ξέρω αν έχετε δει ποτέ ένα τέτοιο σύστημα να δουλεύει, αλλά μην λέτε από τώρα μεγάλες κουβέντες που μπορεί μελλοντικά να το χρησιμοποιήσετε και να εκτεθείτε.... Εγώ προσωπικά το λέω "Ή ανακάλυψη" για τις λίμνες.

Εγώ το έχω δει, έχω μιλήσει με κόσμο, έχω δει ζωντανή εγκατάσταση και είναι κάτι περισσότερο από φανταστικό, πρακτικό, λειτουργικό και προσφέρει πολύπλευρες ευεργεσίες.
Δεν υπάρχει ενδεχόμενο να βουλώσει! (σκεφτείτε ένα κάδο 25εκ. περίμετρο και 4 εκ. ύψος γύρω γύρω να εισέρχεται το νερό).
Η χορήγηση του αέρα, οξυγωνώνει το νερό και παράλληλα λειτουργεί κάπως σαν το σκίμερ των θαλασσινών, ελευθερώνοντας το νερό από τις ακαθαρσίες.
Μπορεί να ενωθεί με το σκίμερ της επιφάνειας ώστε να γίνεται οικονομία ηλεκτρισμού.
Μπορεί να ενωθεί με προφίλτρο (όχι αυτό που παρουσιάζει ο Γιάννος, μιλάω για τσιμεντένια κατασκευή. Δύο χώροι βιολογικού υλικού (μόνο βιομπάλες) ο πρώτος με ακίνητοποιημένο υλικό και ο δεύτερος με ελεύθερο. Έπειτα εξωτερική αντλία με UV και ακολούθως εξωτερικό πιεστικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φιλοξενουσαν και τα αναπαρηγαγαν μεσα σε τεχνιτες λιμνες. Πως ομως?????????? Με φιλτρα και αντλιες???.
Όχι Άντρο, εκεί το νερό με τα ποταμάκια τρέχει από τα παντζάκια τους. Όταν το έκαναν αυτό, έφτιαχναν λίμνες με φυσική ροή, μεταφέροντας νερό από κοντινά ποτάμια. Να σας παραπέμψω καλύτερα στους Ιαπωνικούς κήπους με τις λίμνες και τα ΚΟΙ όπου πολλοί μέχρι σήμερα τους δημιουργούν. Ποτέ δεν δημιουργούσαν λίμνες με σταθερό νερό. Ακόμα και τότε υπήρχε συνείδηση και πολυτισμός σε αυτούς τους λαούς. Αν μιλήσεις με κάποιο Ιάπωνα για τα ΚΟΙ του, θα νομίσεις ότι μιλάει για τα παιδιά του. Σήμερα, αυτό το πράγμα είναι εξαιρετικά δύσκολο, γιατί η μόλυνση των νερών έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Ακόμα και στην Ιαπωνία, η χρήση του drainage είναι εξαιρετικά δεδομένη στους κύκλους των ΚΟΙ. Για αυτές τις λίμνες τώρα πια δεν είναι λύση, αλλά MUST!

Δεν είναι βέβαια θέμα αν το έχει βάλει ο Κωστας, ο Γιαννος και ο Παπαφλεσας! Το σύστημα αυτό, χρησιμοποιείται χρόνια τώρα, έχει αλλάξει αρκετά, αφού ξεκίνησε όπως αυτό που χρησιμοποιούμε στις πισίνες. Είναι δεδομένο ότι κάτι καινούριο θα σκεφτούν να προσαρμώσουν πάνω του στο μέλλον, αλλά αυτό θα είναι σίγουρα για την ευκολία του λιμνόφιλου. Η γενική λειτουργία του όμως δεν πρόκειται να αλλάξει γιατί αν ασχοληθείτε πολύ, θα διαπιστώσετε ότι το ποσοστό των λιμνόφιλων που το χρησιμοποιούν είναι συντριπτικό για να μην πω απόλυτο. Αν είναι να πάμε μπροστά, είναι καλό να σκεφτόμαστε όπως όλος ο κόσμος, να χρησιμοποιούμε ανάλογα συστήματα για να έχουμε και το ανάλογο αντίκρισμα. Πρώτα το χόμπυ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01882 seconds with 11 queries