Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 05-03-20, 23:06
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πολλα οργανικα ειναι κατ εμε ο κυριος λογος εμφάνισης μαζι με την ασταθεια που παρουσιαζει ενα νεοστημενο ενυδρειο. Το co2 δεν εχει να κανει τόσο μιας και εμφανίζεται και σε ενυδρεία χωρίς παροχη.

Με πολλες αλλαγες νερου και πολλα φυτα γρήγορης ανάπτυξης σταματήσε να αναπτύσσεται και τελικα εξαφανίστηκε εντελως στο τωρινο μου ενυδρειο που δεν εχει καθόλου co2 και ειναι στημένο με φυτοχωμα κατω απο το υπόστρωμα. Τα πολλα όργανικα απο το φυτοχωμα που ωριμαζε σε συνδυασμό με τα φυτά που δεν είχαν "πιασει" ακομα οδήγησαν σε εμφάνιση bba .Απο τη στιγμη που εβαλα φυτα επιφανειας και αυξησα τις αλλαγες νερού σταματησε η αναπτυξη. Πλεον το ενυδρειο τρεχει 8 μήνες περίπου και δεν εχω ιχνος bba.

Σε ενα ενυδρειο high tech με λιπασματα και co2 τα φυτα εχουν αυξημένο μεταβολισμο και ετσι παράγονται επισης πολλα οργανικα. Εαν υπάρχει ασταθεια παραμετρων ειναι πολυ ευκολο να πιασεις bba.

Κατι τελευταίο που εχω διαβάσει απο ατομο που εμπιστευομαι, ειναι οτι τα ramshorn τρωνε απο τις επιφάνειες τα σπόρια της BBA και ετσι βοηθανε να μην αναπτύσσεται.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries