Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 06-04-17, 18:44
loupo68 Ο χρήστης loupo68 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2013
Περιοχή: Κορυδαλος
Μηνύματα: 203
Προεπιλογή

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με την λίπανση του ενυδρείου.Εδώ και 5 ημέρες,ξεκίνησα μαζί με την προσθήκη διοξειδίου να ρίχνω flourish,potassium kai nitrogen της seachem.
Δεν έχω ακόμη την εμπειρία να καταλαβαίνω από την εμφάνιση του φυτού,εάν είναι σωστές οι δοσολογίες μου.Εκτός από την pinatiffida που έλιωσε τελείως και αφαιρέθηκε,η πορεία των υπόλοιπων δεν δείχνει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Τα microsorum και οι ανούμπιες και το stavrogyne repens είναι μιά χαρά,το ίδιο και 3 bucaphalandra(μάλιστα οι τελευταίες άνθισαν).
To eleocharis sp έχει βγάλει και καινούργιες "βελόνες".
Μία microsorun narrow που πηρα πριν 2 εβδομάδες,είχε σε 2-3 φύλλα στην άκρη τους διαφορετικό χρώμα-σκούρο πράσινο,το οποίο επανήλθε τις τελευταίες μέρες μάλλον από την λίπανση.
Η riccia μεγαλώνει πολύ γρήγορα.
Η spicky moss μεγαλώνει πιό αργά,αλλά χωρίς προβλήματα,με έντονο πράσινο χρώμα,και έχει φουντώσει αρκετά.
Μόνο η rotala green είναι όπως ακριβώς ήταν όταν μπήκε.Πέταξε στις κορυφές κάτι καινούργια φυλλαράκια,αλλά μέχρι εκεί!

Σχετικά με τα λιπάσματα που βάζω,βρήκα τις ποσότητες από τον seachem dose calculator.
Ερωτήσεις:
1.Οι ποσότητες που αναφέρονται είναι εβδομαδιαίες,σωστά?
2.Οι ποσότητες πως είναι καλύτερα να ρίχνονται?Μοιράζονται σε 6-7 μέρες?Μπορώ να την μοιράσω σε 2 φορές?Μπορώ να την ρίξω όλη μαζί?
3.Για το flourish μου δίνει 1ml,και από φόβο ρίχνω 0,3 ml μία φορά την εβδομάδα.Έίναι αρκετό?Μπορώ να αυξήσω λίγο την δόση?
4.Nitrogen.Εδω έχω μπερδευτεί αρκετά!Από το στήσιμο του ενυδρείου,δεν έχω μετρήσει νιτρικά ούτε κοντά στα 5 ppm(άντε να πώ 2 με το ζόρι).Έβαλα στον calculator ότι έχω 2 ppm και θέλω να φτάσω στα 10ppm.Μου βγάζει ότι πρέπει να ρίχνω 4,8ml.Μοίρασα αυτή την δόση σε 6 ημέρες,και ρίχνω 0,8ml κάθε μέρα.Μετά από 5 μέρες,μετράω νιτρικά,και είναι λίγο παραπάνω απ ότι είχα,αλλά ακόμη δεν έχουν φτάσει στο 5.Τι πρέπει να κάνω?Αυξάνω την δόση?Μήπως είναι καλύτερα να την ρίχνω όλη μαζί στην αρχή της εβδομάδας?Ποιός είναι ο σωστός τρόπος χορήγησής της?
5.Potassioum.Δεν μπορώ να το βάλω στο calculator,γιατί δεν γνωρίζω πόσο έχω στο ενυδρείο,και που πρέπει να φτάσω.Από τις οδηγίες στο μπουλακάκι,υπολόγισα οτι θέλω 1,8ml,και το μοίρασα σε 6 δόσεις των 0,3ml.
Εϊναι σωστή η χορήγηση σε 6 δόσεις?

Να πώ ότι στο ενυδρείο βγαίνει μία πολύ μικρή ποσότητα hair algae(που αφαιρώ με οδοντόβουρτσα),μόνο επάνω στην spicky moss,και μόνο στο τμήμα της που είναι ψηλά και κοντά στο φώς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01630 seconds with 11 queries