Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 08-05-14, 07:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην δεν γραφεις ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,τι ειδος και ποσα ψαρια εχεις κλπ.
πως θα κανουμε τη συγκριση?...

γενικα,

κανενα φιλτρο δεν εχει πραγματικη ροη οσο η ονομαστικη του.
η ονομαστικη ροη υπολογιζεται απτις εταιρειες παντα σε ιδανικες συνθηκες.
ιδανικη υψομετρικη διαφορα,καθαρα υλικα σε σωστη ποσοτητα κλπ.
καποιες εταιρειες το υπολογιζουνε και χωρις τα υλικα,με μηδενικη υψομετρικη διαφορα κλπ.

η ονομαστικη ροη ειναι απλα ενας μπουσουλας,ωστε να ξερει καποιος με μια ματια στο περιπου, αν ενα φιλτρο καλυπτει(ποσες φορες γυρναει) τα λιτρα του ενυδρειου του.
προσεξε,μιλαω για καλυψη των λιτρων μονο απο αποψη ροης.
το ποσο θα καλυπτει το ενυδρειο βιολογικα ειναι αλλο θεμα -και μαλιστα πιο σοβαρο-και εχει να κανει κυριως με την ποσοτητα υλικων(και ποιοτητα) που χωραει και οχι τοσο με τη ροη.

με αλλα λογια,η ροη θα μειωθει και στα δυο φιλτρα με τον καιρο, αλλα το θεμα ειναι να χωραει οσα υλικα χρειαζεται για να καλυψει το ενυδρειο τωρα,αλλα και με ενδεχομενη αυξηση πληθυσμου αργοτερα.(σε λογικα πλαισια παντα-δεν εννοω να προσθεσεις 100 ψαρια σε 100λιτρο ενυδρειο)

οτι ειναι πιο θορυβωδες το 2217 πρωτη φορα το ακουω απο σενα για να πω την αληθεια.δεν θυμαμαι να τοχω ξανακουσει.(και δεν μιλαω για προβληματικα κομματια)
ο θορυβος ειναι γενικα υποκειμενικο θεμα γιατι δεν ακουνε ολοι το ιδιο.ουτε ειναι σιγουρο οτι οποιος ειχε τετοιο προβλημα ειχε στησει το φιλτρο με τα υλικα του σωστα.
το ιδιο πραγμα ισχυει και για το ποσο ευκολα βρωμιζει.

για ευαισθησια του 2217 επισης το ακουω πρωτη φορα,
δεν το εχω ξανακουσει.γενικα για αυτη τη σειρα της eheim,η γενικη ομολογια ειναι οτι προκειται για φιλτρα "σκυλια".

το μονο κακο που βρισκω στο eheim ειναι το οτι δεν εχει καλαθια και τα παιρνεις ξεχωριστα.(και το οτι ειναι γερμανικο)
αν παρεις το eheim τελικα,βεβαιωσου οτι παιρνεις την εκδοση με τα διπλα βανακια και οχι την απλη.

τωρα αποτι καταλαβες προτεινω το eheim,αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω χρησιμοποιησει κανενα απτα δυο.
το προτεινω με βαση την εμπειρια μου απτο eheim 2076(απτο οποιο εμεινα υπερβολικα ευχαριστημενος) και απο οτι εχω διαβασει και ακουσει απο αλλους.
αν θες να σκεφτεις και καποιο αλλο,αντι για το tetra θα προτιμουσα το αντιστοιχο σε μεγεθος της jbl.(δυστυχως και αυτο γερμανικο...)

περιμενε ομως να παρεις γνωμες και απο αλλους που το εχουνε χρησιμοποιησει.(το ενα, η και τα δυο)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01711 seconds with 11 queries