Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 30-11-14, 23:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zombie92 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Έχει φίλτρο το οποίο δεν ξέρω καν αν είναι κατάλληλο για μονομάχο όχι λόγω έντονης ροής - αυτή φαίνεται οκ χωρίς τον μονομάχο βέβαια ακόμα, αλλά λόγω θορύβου... πώς μπορώ να ξέρω αν ο θόρυβος που κάνει το φίλτρο θα τρομάζει τον μονομάχο; Σκέφτομαι μήπως χρειαστεί να πάρω άλλο. Δεν ξέρω καθόλου από φίλτρα, δεν είχα ποτέ!
2) Δεν έχει φωτάκι - τι φωτάκι να πάρω;;; Και χρειάζεται; Γιατί απ' ό,τι έχω διαβάσει ο μονομάχος δεν αρέσκεται και πολύ στο φως. (Βέβαια απ'ο,τι διάβασα μπορείς να βάλεις φυτά για σκιά αλλά αυτό είναι θέμα για το οποίο θα ρωτήσω παρακάτω)
3) Δεν έχει θερμοστάτη που μάλλον θα χρειαστεί, ειδικά τέτοια εποχή... Για 20lt ενυδρείο ένας 25watt θα είναι οκ, ε;
4) Θερμόμετρο να πάρω γυάλινο ή ηλεκτρονικό; Σκέφτομαι γυάλινο αλλά φοβάμαι μην ξεκολλήσει καμιά μέρα η βεντούζα, πέσει στον πάτο και σπάσει μέσα στο ενυδρείο!!! Και εν τέλει, είναι απαραίτητο...; Μήπως μπορώ να κάνω καμιά πατέντα;!
5) Το ενυδρείο είχε μέσα μικρό/λεπτό χαλίκι (όχι άμμο που απ' ό,τι διάβασα αρέσει στον μονομάχο) και ένα κομμάτι ξύλο, το οποίο βρωμίζει αρκετά, απ' ό,τι μου είπε ο φίλος που μου τα έδωσε.
*Τι προτείνετε για τον πάτο; Να κρατήσω το λεπτό χαλίκι ή να πάρω άμμο;
*Να τοποθετήσω το ξύλο μέσα ή όχι;
*Τι άλλο μπορώ να βάλω που θα αρέσει στον μονομάχο;
6) Όσον αφορά τα φυτά, μάλλον τα φυσικά είναι καλύτερα. Αλλά δεν ξέρω πώς φυτεύονται, τι έδαφος χρειάζονται, ποια είναι κατάλληλα για μονομάχο (που να μπορώ να τα βρω εύκολα στο εμπόριο)... Ξέρω ότι του αρέσουν αυτά που κλείνουν κάπως την επιφάνεια του νερού - ονόματα που διάβασα σε διάφορα φόρουμ: ανούμπια (, nymphae ( και κάτι τέτοια... Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τα βρω εύκολα και δεν θέλω να μου πασάρουν ό,τι τους συμφέρει...
*Λογικά τα φυτά - έδαφος - άλλα διακοσμητικά είναι αλληλένδετα, οπότε προτείνετέ μου συνδυασμούς (π.χ. αυτά τα φυτά κάνουν για άμμο, αυτά για χαλίκι, αυτά για ξύλο, αυτά πάνε καλύτερα για μονομάχο, αυτά είναι πιο εύκολα στην συντήρηση - μην ξεχνάτε ότι είμαι αρχάρια )
7) Τοποθέτησα το ενυδρείο σε τοίχο με καλοριφέρ στο μισό+ μέτρο. Μπορεί να επηρεάσει τον μονομάχο αυτό; Το καλοριφέρ είναι λεπτό και δεν βγάζει πολλή θερμότητα, αφήστε που γενικά προσπαθώ να μην έχω πολύ ψηλές θερμοκρασίες στο σπίτι λόγω υγιεινής, οπότε συνήθως είναι κλειστό.
Επίσης, το φόντο είναι ένας τοίχος με απαλό χρώμα (κιτρινο-μπανανο-κρεμ) αλλά το τραπεζάκι που έβαλα το ενυδρείο είναι μαύρο (βέβαια είναι σχεδόν στις διαστάσεις του πάτου/επιφάνειας του ενυδρείου). Υπάρχει περίπτωση κάτι από αυτά να τρομάξει τον μονομάχο;
8 ) Είναι καλό να προμηθευτώ αντιβιωτικό για rot fin μαζί με την αγορά του ψαριού; Όσους μονομάχους έχω δει σε pet shop είναι ή σε αρκετά χάλι κατάσταση ή σε πρώιμο στάδιο (αν έχω καταλάβει 100% πως εκδηλώνεται το rot fin στους μονομάχους), οπότε φαντάζομαι ότι με το που τον πάρω θα πρέπει να τον θεραπεύσω κιόλας...

Ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος! Προσθέστε οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι θα μου είναι χρήσιμο ώστε ο μονομάχος (μου) να είναι super στο καινούργιο του σπιτάκι... Ευχαριστώ

Καλως την
Καταρχας μη βιαστεις να βαλεις ψαρι.
Να ετοιμασουμε το ενυδρειο πρωτα.
Και οτι λαθος γινει διορθωνεται ευκολα αν δεν ειναι ψαρι μεσα.

1. Κανει θορυβο? το ακους? Ενα μικρο βουητο ειναι φυσιολογικο.
Ενα καθαρισμα θα το χρειαστει.
Βαλε φωτο και μαρκα μοντελο απο το φιλτρο να δοουμε την κατασταση και να δωσουμε οδηγιες.

2. Εχει καπακι το ενυδρειο?
Αν ειναι ανοιχτο μπορεις να βαλεις ενα απλο φωτακι με κλιπ ή με ποδι και με λαμπα οικονομιας. Μονο να ειναι στερεωμενο καλα να μη πεσει μεσα.

3. Ναι 20-25W ειναι ΟΚ.

4, Μη τα φοβασαι τα γυαλινα. Ακομα κι αν σπασουν. Δν εχουν υδραργυρο πλεον μεσα. Απλα να επιλεξεις ενα απο το ραφι που θα δειχνει το μεσο ορο απο ολα. Καποια μπορει να δειχνουν οτι να'ναι.

5. Αναλογα το υλικο. Καταρχας θα το ξεπλυνεις καλα και θα στεγνωσεις μιση χουφτα χαλικι. Μετα θα ριξεις πανω του λιγο ακουαφορτε (προσεκτικα σε εξωτερικο χωρο γιατι ειναι καυστικο ή με την καθοδηγηση καποιου που ξερει)
Αν αφρισει δεν μας κανει. Σκληραινει το νερο και το ψαρι θελει μετρια μαλακο νερο.
Θα κοιταξεις για χαλαζιακο ψιλο χαλικακι ή χοντρη αμμο. Αν βρεις σκουρα μπεζ ή μαυρη.
Αν δεν αφρισει μας κανει (αρκει να μην ειναι κανενα αφυσικο χρωμα και μετα που θα δεις αλλα μονομαχοενυδρεια με φυσικο υλικα και το μετανοιωσεις, θα ειναι δυσκολο να αλλαχτει).
Το ξυλο αν δεν εχει σαπισει, ενα καλο ξεπλυμα με καφτο νερο.
Παντως τα ξυλα ειναι χρησιμα στο μονομαχο.
Βγαζουν στο νερο ουσιες χρησιμες που μαλακωνουν λιγο το νερο.
Καλο θα ηταν να εχεις. Θα μπορεις να δεσεις πανω και ευκολα φυτα οπως η moss ή anubia.

6. Φυτα ευκολα (χωρις απαιτησεις).
Δεν χρειαζονται τιποτα, Απλα τα χωνεις στην αμμο.
Φυτα ευκολα αναφερονται εδω
Καποια δεν φυτευονται καν. Τα δενεις στα ξυλα ομως ειπα πιο πανω.
13+1 εύκολα φυτά για το πρώτο φυτεμένο
Απεφυγε τα φυτα που γινονται πολυ μεγαλα (πχ βαλισνεριες, εχινοδωρο μπλεχερι, πιστια) και δεν θα χωρανε στο ενυδρειο.
Κι αλλα πολλα εδω
Αναγνώριση φυτών από την Tropica
Οτι λεει "απαιτησεις χαμηλες"
Λεει για το καθενα πληροφοριες, αν δενεται κλπ

7. Γενικοτερα η ιδεα ειναι "σταθερες παραμετρους νερου"
Παραμετρους εννοούμε θερμοκρασια πεχα (pH) σκληροτητα (GH) νερου κλπ
Aν το καλοριφερ μπορει να αλλαξει αποτομα τη θερμοκρασια του νερου (μιας και ειναι λιγα τα λιτρα επηρεαζονται πιο ευκολα) τοτε δεν ειναι καλο να ειναι κοντα του.

Δεν χρειαζεται απαραιτητα φοντο.
Βασικα δεν πρεπει να καθρεπτιζεται συνεχως το ψαρι και νομιζει οτι υπαρχει και αλλος μονομαχος και στρεσαρεται/αγχωνεται.
(Το στρες ειναι η βασικη αιτια που αρρωσταινουν τα ψαρια καθως αποδυναμωνεται το ανοσοποιητικο τους και δεν εχουν αμυνες).

Στην αρχη καλο ειναι να αποφευγονται αποτομες κινησεις γυρω απο το ενυδρειο και οι θορυβοι (χτυπηματα), αν δεις και τρομαζει το ψαρακι και μεχρι να συνηθισει το χωρο.

Το χρωμα του τραπεζιου, οχι δεν πειραζει.

Αντιβιωση ΠΟΤΕ χωρις σοβαρο λογο.
Και γενικοτερα ποτε φαρμακα στην τυχη και ΠΟΤΕ προληπτικα.
Το αλατακι ωστοσο δεν ειναι φαρμακο (οτα χρειαστει σε ελαφριες μορφες μυκητιασης)

Επελεξε ψαρι απο καταστημα που τα διατηρει σε σωστο χωρο και οχι σε ποτηρακια. Και να ειναι σε καλη κατασταση και ζωηρο οταν το παρεις.
Πρωτα να "στρωσει" ομως το φιλτρο, να μη δηλητηριαστει το ψαρι μολις το βαλεις μεσα. (διαβασε για το "στρωσιμο" και τον κυκλο του αζωτου σχετικα)

Καλη συνεχεια, καλο διαβασμα στα υπομνηματα/αρθρα των σχετικων κατηγοριων (τα εχουν ολα οσα σε ενδιαφερουν ετοιμα γραμμενα) και οτι δεν καταλαβαινεις .. ρωτας.
(βασικα να μαθεις πως θα κανεις αλλαγες νερου πως θα συντηρεις το φιλτρο και για το στρωσιμο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02625 seconds with 11 queries