Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 28-02-21, 10:14
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ας καταθέσω κι εγώ μιας και έχω δουλέψει για χρόνια το Classic 250 σε 125άρι ενυδρείο. ¶ψογο φίλτρο, απίστευτα αξιόπιστο αλλά θέλει την προσοχή του μετά από χρόνια σε ορισμένα orings ώστε να μην τραβάει αέρα μέσα του - σε όλα ισχύει βέβαια αλλά τουλάχιστον στο Eheim βρίσκεις παντού ανταλλακτικά, εύκολο στη συντήρησή και λίγο μπελαλίδικο στο "ξεκίνημα" μετά το καθάρισμα για τα σημερινά δεδομένα.

Όμως για το 120αρι που το θες θα σου φανεί λίγο, εγώ όταν άρχισα να το χρησιμοποιώ πριν χρόνια, σύντομα κατέληξα να πάρω και δεύτερο ώστε να έχω ανατάραξη σε μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας του 125αριου μου. Δεν ήθελα και το spray bar στη ζωή μου βέβαια.
Με δύο από αυτά το δούλευα για περίπου 10 χρόνια με ελάχιστες αγορές. Μόνο σωλήνες και την προπέλα με τον κεραμικό άξονα του ενός εκ των δύο άλλαξα. Πριν 2 μήνες αντικατέστησα το ένα από αυτά με μεγαλύτερο μιας και ήθελα ακόμα περισσότερη ροή απ' την μια πλευρά στο ίδιο πάντα ενυδρείο.

Γνώμη μου λοιπόν να μην το πάρεις κι ας ορκίζομαι στην αξιοπιστία του. Για 60 μέχρι 80 λίτρα ενυδρείο θα το έβρισκα τέλειο με τα σημερινά μου δεδομένα, άντε ίσως και 100 αν δεν θέλει κάποιος πολύ ροή στο νερό του.

Προτίμησε το Fluval μιας και όλοι μιλάνε για την παραπάνω ροή του σε σύγκριση με το Classic 250 (και τη μάλλον πιο αθόρυβη λειτουργία του ), να μη σου πω να τρέξεις για το 307 αν σκοπεύεις να κρατήσεις μόνο 1 εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο σου.
Να θυμάσαι, τη μεγαλύτερη ροή την ελαττώνεις αν θες. Τη μέγιστη ενός φίλτρου αν δεν σου αρκεί δεν την μεγιστοποιείς με τίποτα.
Δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε στο μεγαλύτερο, καλύτερα να το πιέσεις τώρα το πράγμα παρά να σε πιέσει μόνο του αργότερα κατ' εμέ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries