Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 19-09-20, 12:26
Marinelife Ο χρήστης Marinelife δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2020
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Συνέχεια ερωτημάτων.

Καλημέρα.

Σημερινές μετρήσεις ενυδρείου, Ammonia, Nitrate, Nitrite, είναι 0.
Χρησιμοποιώ τα Profi test.
Και PH = 7, με χρήση stick.
Είναι άλλα τεστ που πρέπει να προμηθευτώ και να κάνω;
Κάτι που πρέπει να κάνω ή το αφήνω όπως είναι;

Η ρίζα που έχω βάλει έχει πιάσει άλγη που φαίνονται σαν θολούρα γύρω από το ξύλο. Μετά από διαδικτυακές αναζητήσεις, πιστεύω ότι το υπόστρωμα έχει περισσότερο λίπασμα από αυτό που χρειάζονται τα φυτά.
Συμπεραίνω ότι θα χρειαστώ να μετράω το CO2 και ίσως να πρέπει να προσθέσω για να αυξηθεί η ανάπτυξη των φυτών και να χρησιμοποιούν αυτά το λίπασμα που υπάρχει.
Μπορείτε να κάνετε προτάσεις για σύστημα μέτρησης CO2;
Για σύστημα που προσθέτει;
Δεν θέλω κάτι «υπερβολικό» όσο αφορά το CO2. Το κόστος για κάτι που πρέπει να μπει θα γίνει.

Το ενυδρείο θέλω να στηθεί με βάση τα ψαράκια του.
Δηλαδή τα φυτά, το ξύλο ο βράχος κτλ, μπήκαν για να είναι άνετα τα ψαράκια και οι συνθήκες του ενυδρείου να είναι τέτοιες, ώστε τα ψαράκια να είναι καλά.
Δεν θέλω να προσθέτω CO2 που μπορεί να κάνει τα ψαράκια να αισθάνονται δυσφορία. Μπορώ να κάνω κάτι επί της παρούσης για να αναπτυχθούν τα φυτά, αλλά στο μέλλον θα πρέπει να μπορούν να ζήσουν τα φυτά σε ένα φυσικό περιβάλλον.

Σκέφτομαι να βάλω τα παρακάτω ψαράκια όταν έρθει η ώρα ανά 2 κάθε 10 μέρες αν οι μετρήσεις είναι καλές. (Σύνολο 6)

Melanotaenia maccullochi
Microrasbora galaxy
Microrasbora erythromicron – Emerald dwarf danio


Ήθελα να βάλω και σαλιγκάρια, αλλά έχω ήδη 3, ευγενική προσφορά των φυτών. Κάποιο συγκεκριμένο είδος όμως που θα βοηθούσε με την άλγη;
Κάποιο ψαράκι ίσως που κάνει καλή δουλειά;
(Έχω διαβάσει σχετικά στο διαδύκτιο, μια πρόταση για κάποιο που θα ζούσε άνετα με τα ψαράκια στο περιβάλλον που φτιάχνω)

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries