Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-02-05, 18:15
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Προβλημα διαχυσης Co2

Χαιρετώ το Board και παραθέτω το πρόβλημα μου.
Εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ το σύστημα της Hagen για την διάχυση του Co2 στο ενυδρείο μου. Μάλιστα τις τελευταίες 45 περίπου μέρες αντί να αγοράζω το refil πακέτο φτιάχνω το δικό μου μίγμα με ζάχαρη/μαγιά/σόδα μιας και ο περιβόητος Σταθεροποιητής είναι απλή μαγειρική σόδα (σύμφωνα με τον moderatora γνωστού site για φυτεμένα).
Το πρόβλημα είναι πως εδώ και 10 μέρες περίπου βγαίνει μια κολλώδης ουσία από την άκρη του σωλήνα -εκεί απ'όπου βγαίνουν οι φυσαλίδες- με αποτέλεσμα να βρομίζει το πρώτο σκαλί από τον διαχυτήρα και να πρέπει κάθε 2-3 μέρες να βάζω χέρι στο ενυδρείο (με την καλή έννοια ) για να καθαρίζω την βρωμά και να μην εμποδίζεται η ροή των φυσαλίδων. Μάλιστα αν το αφήσω βρώμικο την 4 μέρα δεν μπαίνουν καθόλου οι φυσαλίδες στον διαχυτήρα παρά φεύγουν κατευθείαν προς την επιφάνεια με αποτέλεσμα να έχω σκαμπανεβάσματα στο Ph.
Έχει κανείς εμπειρία πάνω στο πρόβλημα μου? Μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιήσω ένα πωρόλιθο ή καλυτέρα ένα από τα ξύλινα μπας και έχω καλύτερη διάχυση?
Τα φώτα σας κύριοι & κυρίες...pls.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01420 seconds with 11 queries