Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 31-05-09, 23:20
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aiolos-910 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πιο απλούστερος και πάντα σε ετοιμότητα τρόπος που έχω εφαρμόσει εγώ είναι ο εξής.
Υπάρχει μόνιμα στο ενυδρείο ένας σωλήνας (Α) (όπως αυτόν που έχουν τα εσωτερικά φίλτρα για να εισάγουν νερό) ο οποίος έχει στην απόληξη του μια βάνα (Α1) ώστε να μπορώ να προσαρμόζω πάνω σ αυτήν ένα λάστιχο που πάει στην αποχέτευση. Συνδέεις το λάστιχο, ανοίγεις τη βάνα και αδειάζει το νερό.
Για την αναπλήρωση του νερού υπάρχει ένα βαρελάκι (Β1) 75 λίτρων με μια αντλία (Β2) ικανή να «σηκώσει» το νερό από το βαρελάκι μέσα στο ενυδρείο. Ετοιμάζω νερό από αντίστροφη όσμωση, ρίχνω το αλάτι, ( η αντλία κάνει και τη δουλειά του κυκλοφορητή όταν αφαιρώ το λάστιχο) και την επόμενη μέρα που έχει διαλυθεί και έχει πάνω κάτω την ίδια θερμοκρασία μ αυτή του ενυδρείου, συνδέω το λάστιχο (Β) από την αντλία προς το ενυδρείο και είμαι έτοιμος.
Ο μόνος «κόπος» είναι ότι γεμίζω το βαρελάκι κουβά-κουβά κάθε φορά που ετοιμάζω νερό από την όσμωση.. σιγά το κόπο δηλαδή !!!! Αυτά. (δες σχέδιο).
Για σου Αιολος!Δηλαδι αν φτιαξω παροχη νερου βρισης για το βαρελακι,ολα θα ειναι οκ;Το θεμα ειναι να κατανοισω-μελετισω αυτα που αναφερης..ευχαριστω παντως!
-------------------------
Για σου Σταυρο!Μας μηλας για 3-4 τροπους..πλουσια θεματολογεια δηλαδι..!θα ηθελα και λιγο αναλυτικοτερα να τα ακουγα και απο εσενα.Να εισαι καλα!
-------------------------
Αιολος..ναι το καταλαβα..μου αρεσει ο τροπος αυτος..
1/Απο βριση μια παροχη νερου..παει
2/η στην ΑΟ-η σε βαρελακι(με καλη αντλια) που φτιαχνουμε το νερο που θελουμε με ζουμια-θερμοκρασιες..κλπ..και μετα αυτο παει..
3/στο ενυδρειο..ετημο νερο δηλαδι για χρησι..ενω απο την αλλη μερια του ενυδρειου..
4/Μια παροχη(αντλια παλη)αδειαζη το νερο το παλιο..στο συφωνη..Καλα τα λεω;;
ΥΓ:Αλλα ποτε αδειαζη το νερο στο συφωνη η αντλια;;
1/παραλληλα με το γεμισμα του νεου νερου;η μια αδειαζη..η αλλη γεμιζη;;
2/Πρωτα αδειαζη και μετα γεμιζη νερο;Σε ευχαριστω!
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakos giorgas : 31-05-09 στις 23:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries