Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 09-11-15, 18:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas.kal Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το στρώσιμο
Οι οδηγίες της Seachem λένε για διαδικασία 7-8 ημερών. Βρίσκομαι στα μισά της διαδικασίας του στρωσίματος και ήδη έχει αρχίσει το νερό να ξεθολώνει από τη θολούρα των βακτηρίων κτλ. Μετρήσεις πότε να ξεκινήσω να κάνω και κάθε πότε; δεν χρησιμοποιώ σκευάσματα για το στρώσιμο, οπότε δεν ξέρω να σου πω για το προϊόν της seachem. Μετρήσεις κάνε μετά το 8ήμερο να δεις τι έγινε.Θεωρητικά, με βάση τις οδηγίες της Seachem και καλώς εχόντων των μετρήσεων, μπορώ να προσθέτω σταδιακά ψαράκια από την 7η-8η μέρα; Αλλαγή νερού θα κάνω μόνο όταν μετρήσω υψηλή αμμωνία; Αλλαγή νερού κάνεις αφού στρώσει δηλ. έχεις μηδενική αμμωνία-μηδενικά νιτρώδη και αυξημένα νιτρικά ~20+ . Γιατί όμως δεν βάζεις μια αγγελία για μπόλι?

Σχετικά με την ψαροσύνθεση
Για τα labido πιστεύεται ότι θα αντέξει ένα θυληκό με ένα αρσενικό και 2-3 μικρά ή θα το εξοντώσει από τις "ορέξεις" του; Όπως έγραψα και παραπάνω μου τα χαρίζει ένας φίλος, αλλιώς θα έψαχνα χαρέμι. τα λαμπίντο είναι σχετικά ήρεμα ψάρια και το ενυδρείο σου άνετο αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο και είναι προτιμότερο να έχεις παραπάνω θηλυκά.
Κλεόβουλε μπορώ με τα λαμπιντο και τα ασέϊ να βάλω τα Metriaclima zebra "long pelvic Gallireya reef" και το Melanochromis maingano ή θα γίνει πόλεμος;πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με σωστούς αριθμούς/αναλογίες ψαριών
Μιας και είναι η πρώτη μου απόπειρα με ζωντανά φυτά, θα ήθελα να σας ρωτήσω πως θα μπορέσω να αντιμετωπίσω την ενδεχόμενη άλγη που θα εμφανιστεί μέσα στο ενυδρείο.τα φύκη (άλγες) δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό σ' ένα ενυδρείο malawi καθώς αποτελούν τροφή για τα ψάρια. Αν σ' ενοχλούν αισθητικά κρατάς χαμηλά τα νιτρικά (με περισσότερα φυτά γρήγορης ανάπτυξης, τακτικές αλλαγές νερού, ρίζες φυλόδενδρου που αναπτύσσεται έξω απ' το νερό) και μειώνεις την ένταση και τη διάρκεια του φωτισμού. Διαβάζοντας ανάλογες περιπτώσεις από άλλους συνχομπίστες, μου "καρφώθηκε" η ιδέα του σαλιγκαριού. Για να αποφύγω την ανεπιθύμητη αναπαραγωγή, σκεφτόμουν να βάλω μόνο ένα, το οποίο προφανώς και δεν θα μπροούσε μόνο του να καθαρίζει όλο το ενυδρείο. Τι έχετε να προτείνετε;για αλγοφάγο μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια nerite που δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό αλλά πιθανότατα θα εναποθέτουν τα ασπρογκρί αυγά τους σε απίθανα σημεία (βγαίνουν δύσκολα). Τα αυγά θα τα αποφύγεις αν έχεις μόνο αρσενικά (κι αυτό δύσκολο).

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί για τη βοήθειά σας!!!
Να μη μας ευχαριστείς γιατί μέρος της ευχαρίστησης του χόμπυ είναι να βοηθάς όσο μπορείς και τους υπόλοιπους. Αν σε βοηθάμε με τις απαντήσεις μας έτσι θα βοηθάς κι εσύ μεθαύριο κάποιους άλλους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01711 seconds with 11 queries