Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 18-10-10, 23:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
delta66 δυστυχως τα neon μας αφησαν χρονους μαλλον απο δικη μου βλακεια. Οπως γραφω ειχα προβλημα με μια περιεργη ασθενεια κ διαβαζα οτι πρεπει να ανεβασω θερμοκρασια σιγα σιγα. Την ειχα παει στους 28 με σκοπο να την παω 30 (βλακεια μου) κ τα νεον ψοφησαν μαλλον απο αυτο γιατι μετα διαβασα οτι αντεχουν μεχρι 26. Ενα cardinal που μου ειχαν βαλει κατα λαθος μαζι με τα νεον απο το petshop δεν ειχε προβλημα. Τα cardinal αντεχουν 28 οποτε απο εκει εβγαλα το συμπερασμα... Βεβαια τα νεον ψοφησαν μεσα σε 2 μερες απο την αγορα τους οποτε μπορει να ηταν κατι αλλο.
Αφου ο ροδοστομος εγινε τελειως καλα κ ειδα οτι η κατασταση ηταν σταθερη πηρα αλλα 3 cardinal κ δεν εχουν προβλημα... μεχρι τωρα.

Α κ η θερμοκρασια κατεβηκε στους 26 φυσικα κ δεν την ξανανεβαζω σε καμια περιπτωση...
Τα ψαρια αντεχουν και παραπανω απο τις ιδανικες τιμες. Για λιγο καιρο δεν πειραζει αν υπαρχει σοβαρος λογος οπως ασθενεια.
Αποτι καταλαβαινω πρεπε να ειχαν Ich?
Αν ναι πρεπει να προσεχεις γιατι ειναι παρασιτο που κολλαει ολα τα ψαρια.
Η θερμοκρασια πρεπει να μενει υψηλη και μετα την αποθεραπεια για δεκα μερες, μεχρι να εξοντωθουν και τα νεα παρασιτα απο τα αυγα που αφηνουν μεσα στο ενυδρειο.
Εχε το νου σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01454 seconds with 11 queries