Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-03-16, 20:39
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

σου απαντω με κοκκινα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς τον , οργανωμένος με τις φωτο τα σχεδια
Έχω μία ερώτηση : Η σκέψη είναι να υψωθεί περιμετρικά ??
περιμετρικα θελω απλα να ακουμπησω πετρες - βραχια να κρυφτει οσο γινεται αυτο το κρυο προφιλ του τσιμεντου και να "σβηνουν" τα βραχια στον χωρο

Αν ναι , θα σου πώ τις ανησυχίες μου , αν θα γίνει με τσιμεντόλιθους και τύπου "σοβά" θα έχεις στανταρ διαρροή τον πρώτο χρόνο .
Αν τρυπηθεί το υπάρχον μπετό και μπουνε μπετόβεργες και καλουπωθεί και πέσει ενιαίο το μπετό το φοβάμαι ότι δεν θα κολλήσει το νέο με το παλιό τσιμέντο . Έκτός και αν υπάρχει κάποιος εργολάβος πολύ "γατόνι" και σου βρεί ειδικές ριτίνες που κάνουν αυτη την δουλεια . (Κολλάνε παλιό με νέο μπετό )

Τι θα έκανα εγω ?? Θα το έχτιζα με όποιον τρόπο μπορούσα και θα έβαζα απο μέσα ένα liner να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλιώς μπετό με καλούπι και απο μεσα όλο fiberglass , γιατι και το τσιμέντο να σκάσει το fiberglass έχει δικό του καλούπι Αλλά μπορεί να βγεί περισσότερα λεφτά απο το liner.

Εξωτερικά μετα απο όλα αυτα μπορείς να βάλεις ότι πέτρα θέλεις χτιστή . Για τον καταράκτη πολύ ωραία το σκέφτεσαι αλλά και εκεί θα χρειαστείς liner στην διαδρομή που θα κάνει το νερό και θα μπορεί ταυτόχρονα και να φιλτράρεται αν έχει μια μικρή "γκιόλα" με βιολογικό υλικό πριν να καταλήξει το νερό στην Λίμνη . μεταξυ βραχου και λιμνης, σκεφτομαι να φτιαξουμε κατι σαν καναλι με βραχια - πετρες που ο πατος του θα ειναι τσιμεντενιος. Σε ολη την διαδρομη ο τροπος που θα τοποθετουνται οι πετρες θα εκτρεπει το νερο και με τον καιρο πιστευω οτι το καναλι σχεδον δεν θα φαινεται καν (αλγες - πετρες κλπ). Εξαλλου για την δημιουργια καταρακτη θα πρεπει να πεφτει απο καποιο υψος αρα δεν μιλαμε για κατι εξαιρετικα μακρυ σε μηκος. Δεν ξερω ... που να μπλεκω με liner τωρα. Ισως να κανω και λαθος

Με χρυσόψαρα θα παραμείνει ?? Αρχικα ναι. Αν κ σ αυτη την περιοχη μπορει να παμε κανενα πρωινο και να βρουμε κροκοδειλο ...
Θελω μια προταση - απο τις λυσεις που κυκλοφορουν στο youtube - για τον τυπο του DIY φιλτρου που θα φτιαξουμε. Ή κι απο μελος εδω αν υπαρχει κατ που δεν το εχω εντοπισει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,08079 seconds with 11 queries