Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 28-05-12, 10:54
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βοήθεια για ένα χρυσόψαρο
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Πριν από μια βδομάδα έφεραν δώρο στην κόρη μου δύο χρυσόψαρα σε μία κλασική γυάλα (έγκλημα!). Δεν είχα προλάβει να βρω το φόρουμ εδώ για να πληροφορηθώ και προσπάθησα να κάνω ό,τι μπορώ για να σώσω τα ψάρια. Μετά από πολύ ψάξιμο, βρήκα ένα ενυδρείο 125 λίτρων ( με όλα τα υλικά) από έναν φίλο που το είχε άδειο και το πήρα. Δυστυχώς χθες το ένα χρυσόψαρο το βρήκα στον πάτο της γυάλας. Έχω καθαρίσει το ενυδρείο σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ και θέλω να κάνω το στρώσιμο με αμμωνία. Επειδή αυτό θέλει χρόνο, πως μπορώ να βοηθήσω το δεύτερο χρυσόψαρο να επιζήσει αυτές τις 2-3 εβδομάδες μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο; Καθημερινές αλλαγές νερού (με προσοχή); Άλλες ιδέες;
Καλωσήρθες φίλε μου! Ένα ενυδρείο για να στρωθεί, χρειαζεται 4-6 εβδομάδες! Για να ολοκληρωθεί ο "κύκλος του αζώτου"! Όπως (σωστά) ειπες, είναι έγκλημα να βάζεις δυο χρυσόψαρα σε μια μικρή γυάλα! Αλλαγές, τωρα που το φιλτρο ειναι ακομα αστρωτο, καλο ειναι να κανεις καθε μερα (περίπου 4-6 δαχτυλα)...! Τωρα....για να σώσεις το άλλο ψάρι σου...., μπορείς να το πας σε εναν φιλο σου, που εχει ηδη στρωμενο ενυδρειο, και να το αφησεις εκει μεχρι να στρωσει και το δικό σου, ή μπορείς να το πας σε ενα pet-shop και να κανεις ακριβώς το ιδιο πράγμα! Το ενυδρείο που πήρες (με τα 125 λιτρα), τι περιέχει?? Φίλτο (κανονικό) και θερμοστάτη??Αν ναι...εισαι οκ, αλλα τωρα το καλοκαιρι θα πρεπει , για την ψυξη, να βαλεις και 2 ανεμυστηρακια! Επίσης, λογικά, θα χρειαστείς κα ένα βιολογικό φίλτρο! Όχι οτι ειναι ΑΚΡΩΣ απαραιτητο, αλλ΄βοηθάει ΠΑΡΑ πολυ!! Καλή συνέχεια!!
-------------------------
Επίσης, όπως ειπε και ο exelix! Βαλε αγγελία για μπόλι!
-------------------------
Ααα...και....φυσικά , θα πρέπει να έχεις το "αντιχλώριο" και τους "μικρο οργανισμους"! Ειναι σε μικρά μπουκαλάκια και τα πουλάνε σε καθε pet-shop! Σε κάθε αλλαγη νερου που θα κανεις θα συμπληρωνεις και την κατάλληλη ποσότητα απ'το καθένα! Επίσης κανε κι ενα τεστ και πες μας τα αποτελέσματα.....! !!!
-------------------------
Αν το κάνεις φυτεμένο, φυσικά, θα χρειαστεις και λύπασμα...!Αλλά....βλέπουμε μ'αυτο αργότερα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noutsman : 28-05-12 στις 10:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries