Θέμα: Μπόλι
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 24-01-10, 18:42
Το avatar του χρήστη aggelospgr2010
aggelospgr2010 Ο χρήστης aggelospgr2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα (Παγκράτι) & Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Έχω ένα ενυδρείο 125L και χθές πήρα άλλο ένα 115! Το 115L επειδή ήταν προσφορά απο τα καρφουρ το πήραν και κάποιοι φίλοι μου. Σήμερα έστηψα το φίλτρο μου(του στρωμένου,σφουγγάρια) και την βρωμιά που έβγαλε την έριξα στο φίλτρο του 115 (μακαρόνι με πέτρα biomech της EHEIM λέγεται). Μετά απο πόσο καιρό θα μπορώ να το ξανακάνω αυτό για να βάλουμε και στα άλλα ενυδρεία που έχουν βάλει μόνο τα βακτήρια του εμπορίου? ακόμα μέσα στο φίλτρο μου δώσανε και κάτι κάψουλες να βάζω για τροφή για τα βακτήρια μου είπαν. Κάνουν τίποτα? Ακόμα ισχύει ότι όσο καιρό στρώνει το ενυδρείο πρέπει να είναι η θερμοκρασία στους 30 βαθμούς κελσίου για να αναπτύσονται καλύτερα τα βακτήρια? ευχαριστώ
Ισχύει ότι πρέπει να είναι στους 30 και στους 35 μάλιστα, διότι αναπτύσσονται, πολύ πιο γρήγορα τα βακτήρια..
-------------------------
Σχετικά με την θερμοκρασία δες και εδώ τι λέει

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

- Η αύξηση της θερμοκρασίας του νερού στους 32-35ο C βοηθάει στην ταχύτερη ολοκλήρωση του στρωσίματος αφού επωφελούνται τα ωφέλιμα βακτηρίδια μιας και πολλαπλασιάζονται ταχύτερα σε αυτές τις θερμοκρασίες (αυξάνεται ο μεταβολισμός τους). Φροντίζουμε όμως να φέρουμε την θερμοκρασία στα φυσιολογικά της επίπεδα πριν βάλουμε τα ψάρια μας στο ενυδρείο.

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aggelospgr2010 : 24-01-10 στις 18:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01455 seconds with 11 queries