Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-11-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Μικρο ενυδρειακι 50λιτρο - τελικες επιλογές - βοηθεια

Καλησπέρα παιδιά, το στρωσιμο του ενυδρειου μου ξεκινησε πριν περιπου ενα μηνα και σχεδον εχει ολοκληρωθει ο κύκλος οπότε θα ειμαι ετοιμος λιαν συντόμως να φιλοξενήσω τον πρώτο μου επισκέπτη.

Θα παραθέσω καποιες φώτο καθώς θα με ενδιέφερε η αποψή σας και στο design μερος του ενυδρείου.

Πρωτα απο ολα να σας πω για τις τιμές του ενυδρείου.

  • Η αμμωνια μηδενίζεται καθε 24 ωρες ενω προσθέτω περίπου 3ppm καθαρής αμμωνίας καθημερινά (αρκετές μερες τώρα)
  • Τα νιτρώδη αρχισαν να πέφτουν (υπολογίζω σε 2-3 μερες θα ειναι 0 )
  • Τα νιτρικά ξεκίνησαν την ανοδό τους αν και δεν εχουν πολυ μεγάλη αυξηση λόγω τον υπαρχόντων φυτών φαντάζομαι , αν ειμαι λάθος διορθώστε με!
  • Χρησιμοποιω στο εξωτερικο μου φιλτρο καποια ποσότητα τύρφης που εχει μαλακώσει αρκετά το νερό και εχει πέσει το ph στα 7.2 μεχρι στιγμής! gh = 9
Εδω ειναι η φώτο του ενυδρείου ! Θα εκτιμούσα διαφόρων ειδών συμβουλές - ιδεες για τη διακοσμηση .



Τα φυτα ήταν καπως δύσκολο να τα βρω καθώς οι pet shopades εδω στην Λαρισα δεν φερνουν και πολλα (οι τιμες ειναι περα απο καθε φαντασια 7 ευρω και 8 για φυτα που δεν γνωριζουν τι ειναι..) ., καταφερα βρηκα μερικα ikea πηρα και καποια απο pet shop αλλα δεν γνωρίζω τα ειδη και δεν μπορω να τα συσχετισω με καποια στο internet. Θα ανοιξω ενα θεμα στη σωστή κατηγορία να με βοηθήσουν στην αναγνώριση .

Τωρα στο κυρίως θέμα , με την ψαρόσουπα εχω καταλήξει οτι σίγουρα θα μπει ενα μικρο gouramaki αλλα δεν ξέρω ποιο συνδυασμο να διαλέξω.

Οι υποψήφιοι ειναι :

  1. Apple Snail (σαλιγκαρακια)
  2. Βlack widow tetra
  3. Cherry barb
  4. Emerald dwarf rasbora
  5. Honey gourami
  6. Scarlet Badis (Dario dario)
  7. Zebra Danio
  8. Kαμια γαριδουλα ισως?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries