Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 10-01-19, 14:32
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω μαζι σου και ευχαριστω που μου ειπες την εμπειρία σου με τα φυτεμενα.

Πιο πολυ έχω στο μυαλό μου φυτα μετριας δυσκολιας κυρίως και ελαχιστα δυσκολα/εύκολα. Απο δύσκολα πχ φυτα τυπου rotala macrandra/wallichii. Τετοιου στυλ, το γνωριζω οτι δεν θα ειναι κατι το ευκολο οπως τα φυτα που εχω τωρα. Φυτα θα ηθελα να βαλω οπως λες και εσυ αργης αναπτυξης, οχι μονο για το προβλημα που περιγραφεις, αλλα ουτε για το θεμα του χρονου... Ομως διοτι θα προτιμούσα να ασχολουμαι με το ενυδρειο βρίσκοντας της ισορροπίες οπως λες και εσυ και αντιμετωπιζοντας τα προβληματα που θα εμφανιστούν (στην αρχη ιδικα) παρα να κλαδεύω...

Θεωρω οτι στο τελος θα με ανταμείψει το θεαμα και ολος μου ο κοπος, οσο και να χρειαστεί ωστε να σταθεροποιηθει. Θα σου φερω και ενα δικο μου παράδειγμα με το θαλασσινο που εχω. Με τα ενυδρεια γενικότερα και το χομπι ξεκινησα να ασχολουμαι το καλοκαιρι που μας περασε, αρχες Ιουνίου. Εκανα αυτο που υπάρχει παραπανω με ευκολα φυτα low light low tech και γκάπυ. Μετα απο 3 μηνες ξεκίνησα το θαλασσινο και τώρα τρεχει 1.5 μηνα περιπου με ζωντανο οργανισμο μεσα... Αυτο που θελω να πω είναι οτι πολλοι μου ελεγαν ότι ειναι εξαιρετικά δυσκολα τα ενυδρεια του αλμυρου νερου και οτι πιθανως στην αρχη θα πεταω χρηματα για διαφορους λόγους. Ομως, με την βοήθεια απο τους έμπειρους του θαλασσινου δεν εχω καποιο θέμα μεχρι τωρα.

Ετσι πιστεύω θα ειναι και στο φυτεμενο που σκοπεύω να κανω, ειναι δυσκολο όμως με την βοήθεια σας πιστευω θα παει μια χαρα (ε και προβληματα να εμφανιστουν μεσα στο προγραμμα ειναι...).

Μετα απο ολα αυτα, να ρωτησω, απο φωτισμο τώρα εχω 24 βατ μια μπλε και μια ασπρη, θα κανει πιστευεις; Τι χρώματος λαμπες πιστευεις και ποσα βατ θα πρεπει(αν χρειάζεται) να βαλω ωστε να δειχνει και ''ζεστο'' στο ματι, καταλαβαίνεις τι θελω να πω

EDIT: Αυτο ειναι το ξυλο που σας ελεγα. Το εχω βαλει να μουχλιάζει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190110_165232-992x744.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  62,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01538 seconds with 12 queries