Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 08-09-10, 14:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και το θηγεις μηπως μπορεις να με ενημερωσεις για να κατανοησω λιγο ακομα αυτο το ψαρι?

Λες χρωματιστος κυπρινος.Απο που χρωματιστηκε?Απο τον ανθρωπο η απο τη φυση?
Η γνησια μορφη του κυπρινου ειναι τα ψαρια που εδωσα εγω στο λινκ?
Δηλαδη το διασημο ''carp'' που ψαρευεται και ειναι απο τα γνωστα ''τροπαια'' οσων ψαρευουν σε γλυκο νερο, ειναι το αχρωμο ΚΟΙ?

Απο την αλλη αν ειναι ετσι, γιατι το ''αχρωμο'' ΚΟΙ δεν εχει την απηχηση του χρωματιστου και δεν το βλεπουμε ποτε σε λιμνες ιδιωτικες?

Επισης μια αλλη ερωτηση λιγο πιο ασχετη.

Τα μεγαλητερα ΚΟΙ που εχω δει ειναι μονοχρωμα.Παιζει καποιο ρολο αυτο?
Δεν εχω δει ΚΟΙ με χρωματα αγελαδας ( ) σε μεγεθος που εχω δει πορτοκαλι και κιτρινα ΚΟΙ.Εχει καποια εξηγηση αυτο?
Κώστα είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα αυτό που δεν μπορεί να καταγραφεί με μια δυο προτάσεις.
Cyprinus Carpio, ναι, γι' αυτό το συγκεκριμένο ψάρι μιλάμε. Δεν χρωματίστηκε από τον άνθρωπο.

Ο χρωματισμός του ψαριού προέκυψε εντελώς τυχαία στην Ιαπωνία και συγκεκριμένα στην περιοχή Νιγκάτα μόλις την δεκαετία 1820. Τα πρώτα ψάρια που προέκυψαν ήταν λευκά ή κόκκινα ή και τα δύο μαζί. Ιδιαίτερη εκτίμηση είχαν και τότε, αλλά και σήμερα ο συνδυασμός των δύο πρώτων χρωμάτων (κόκκινου και λευκού) με τις γνωστές μας ποικιλίες kohaku. Tα λασπόνερα της περιοχής αυτής ήταν πολύ πλούσια σε διάφορα ιχνοστοιχεία και σε συνδιασμό με τους αιώνες που γινόταν η συστηματική τους αναπαραγωγή κυρίως για το πιάτο τους, ήρθε και η πρώτη φυσική μετάλλαξη.

Τώρα θα μου πείτε ότι οι χρωματισμοί με λέπια ή χωρίς με αυτόν τον τρόπο προέκυψαν? Για να ακριβολογούμε και να μην μακρηγορούμε, ακόμα και στο είδος cyprinus Carpio υπάρχουν διαφορετικές ποικιλίες, με κάποιες μικρές διαφορές όπως π.χ. στο γένος των ανθρώπων. Cyprinus Carpio υπάρχουν γνωστές ποικιλίες όπως τα mirror carp, τα common, τα leather carp. Aν λοιπόν αναλύσετε τις ποικιλίες των nishikigoi, θα καταλάβετε αμέσως ότι ανάλογες ποικιλίες υπάρχουν και εκεί, όπως τα doitsu κ.α.

Τελικά, η μελέτη των nishikigoi είναι επιστήμη και πραγματικά δεν καλύπτεται με απλό διάβασμα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μεγαλητερα ΚΟΙ που εχω δει ειναι μονοχρωμα.Παιζει καποιο ρολο αυτο?
Δεν εχω δει ΚΟΙ με χρωματα αγελαδας ( ) σε μεγεθος που εχω δει πορτοκαλι και κιτρινα ΚΟΙ.Εχει καποια εξηγηση αυτο?
Όχι, το ίδιο μεγαλώνουν όλα, αν τους δωθούν οι συνθήκες και ο χώρος που θέλουν. Η μόνη εξαίρεση είναι τα butterfly koi, που βασικά λογαριάζονται ως υβρίδια και κατά την άποψη μου είναι! To ασπρόμαυρο nishikigoi ονομάζεται shiro utsuri και είναι η επόμενη μου κίνηση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,29505 seconds with 11 queries