Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 31-05-10, 14:31
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EvanAquarist Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα τα λίτρα του ενυδρείου μου φίλε θεωρητικά ειναι 240λ. και ωφελιμα θα μεινουν μετα τα διακοσμητικά και τα φυτά 180-190 περίπου όχι 270...άρα νομίζω το 900αρι με υπερκαλύπτει...
Όσον αφορά τωρα τα Τέτρα,η Sera σε προτασεις της για τους βιοτόπους της 60λιτ και 130λιτρ. όπου προτεινει έτοιμες λυσεις με φυτα και ψάρια βάζει μαζί καρδιναλιους με Colisa lalia και Apistogramma ramirezi χωρίς να δινει οδηγίες για χρηση τύρφης και/ή Μορενα...μονο Aquatan και nitrivec..και υποτιθεται ότι ειναι επιστημονικα στησιματα ενυδρειου οσον αφορα το ειδος και τον αριθμό των ψαριων και φυτων χωρίς παρεξήγηση φίλε μου εγώ δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου. Προταρχικός σκοπός τους είναι να πουλήσει ενυδρεία και εξοπλισμό. Και αυτό θα το πετύχει πιο εύκολα αν σου δείξει ένα πολύχρωμο και γεμάτο ψάρια ενυδρείο και βεβαια θα ηθελε να πουλησει και τυρφη και Μοrena...anyway θα το ξαναδω
προσεκτικα
Ο ενεργος ανθρακας στην αρχη γιατι? Απορροφα αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα?Μα αυτα θελουμε να κανουν τον κυκλο τους φυσιολογικα και να αναπτυχθουν τα βακτηριδια.. Ο άνθρακας απορροφά κάθε επικίνδυνη χημική ουσία που μπορεί να υπάρχει σε ένα καινουργιο ενυδρείο. Οτιδήποτε χημικό δηλαδή που μπορεί να έμεινε στο ενυδρείο από την κατασκευή του στο εργοστάσιο, την παραμονή του στο πετ σοπ κλπ. Είναι δηλαδή ένα καθαρά προληπτικό μέτρο

Επισης τα φυτα στην αρχη που θελουν αζωτο και φωσφορικα και βεβαια δεν υπαρχουν στο νερο ακομα αλλα ουτε στο Flourite γιατι αν καταλαβα καλά εχει κυριως ιχνοστοιχεια ή μηπως κανω λάθος,πού θα τα βρουν?Μήπως κανα Floursih Nitrogen?Εννοώ δηλαδη τη μεταβατικη περιοδο με φυτα μεχρι να μπουν ψαρια αν τα φυτα ειναι πολλα θα υπαρχει ελλειψη νιτρικων Αν τα φυτά σου είναι από την αρχή πολλά, είναι πολύ πιθανό σύντομα να έχεις πρόβλημα. Θα τα αφήσεις όμως μερικές μέρες ή και βδομάδες, να προσαρμοστούν, να αρχίσουν να αναπτύσουν ριζικό σύστημα και νέους βλαστούς. Μετά θα δεις πως προχωράει η ανάπτυξη τους και τι "ζητάνε" τα φυτά σου και σταδικά προσθέτεις περαιτέρω λιπάσματα
...ευχαριστω...Βαγγ
Αν δεν θέλεις να αποκτήσεις Α/Ο, θα πρέπει πρώτα απόλα να γνωρίζεις τις τιμές του νερού του δικτύου της περιοχής σου. Στη συνέχεια αναζήτησε για κάθε ψάρι που σε ενδιαφέρει τις απαιτήσεις του, τόσο σε ποιότητα νερού, όσο και σε διαμόρφωση ενυδρείου, συγκατοίκους κλπ. Δες ποιά από αυτά θέλουν συνθήκες νερού ανάλογες με του δικτύου σου (μην πλησιάζεις τα όρια των αντοχών τους αλλά μείνε κάπου στη μέση). Τέλος βλέπεις ποια από αυτά μπορούν να συνυπάρξουν αρμονικά και μετά κάνεις τις επιλογές σου
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries