Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 31-05-10, 07:08
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Eυχαριστώ και τους δυο σας για τη βοήθεια...πραγματικά πολύτιμα όλα αυτά που λέτε και σας ευχαριστώ...

Ερώτηση:1)Επειδή δεν θέλω να μπλέξω με αντίστροφες ωσμώσεις και λεπτομερείς μετρήσεις νερού τι μου προτείνετε να κάνω με το νερό της βρύσης,που στην Αθήνα δεν είναι και ισως τοσο σκληρο όσο στη Θεσσαλονίκη?Προσθήκη υγρών(πχ Morena της Sera) που το κάνουν μαλακότερο? Σημειωτέον θα εχω και δυο ρίζες Mangroven μέσα στο ενυδρείο...Πάντως επειδη ολα αυτα τα ειδη δεν ειναι πλεον αγρια,αλλα εκτροφείου έχουν εγκλιματιστεί και πολλοι τα διατηρούν και σε πιο σκληρο νερο και πιο υψηλο pH από ότι το ιδανικο νερό του φυσικού τους οικοσυστήματος..κανω λάθος? Ίσως να μην είναι στο peak της ευεξίας τους αλλά πάνε καλά και στο νερό της Ελλάδας χωρίς μεγάλα προβληματα..έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον απο φιλους που τα εχουν χρονια...δεν ειναι και τόσο ευαίσθητα όπως οι Δίσκοι ας πούμε...

2)Ενα φίλτρο όπως το JBL 900 με παροχή 900λ/ώρα όπως λέει δηλ.θα ανακυκλωνει το νερο του ενυδρείου μου 4,5-5 φορες την ωρα και με μπόλικο υλικό Siporax(2kila)-(τελικα για τα 180λιτρα μου ποσο Siporax χρειαζομαι για μια απροβληματιστη αποτελεσματικη λειτουργία?) δεν ειναι υπεραρκετό για ενα καλά φυτεμενο ενυδρείο με νορμαλ αριθμό ψαριων? Υπαρχει καποιο μειονεκτημα οταν το φιλτρο ειναι πιο πολυ πιο δυνατο για τον ογκο του ενυδρείου?Χαζη ερωτηση αλλα στο petcity μου προτειναν το JBL 1500...μου φάνηκε υπερβολικό..ασε που καει 35W και το 900αρι 15..μακρόχρονα ειναι μεγαλη οικονομικη διαφορά(εν μεσω κρισεως...ΛΟΛ)
3) τα Crossoheilus siamensis(σιαμεζοι γλυφτες?) ειναι πιο ανθεκτικοι απο ωτοκυκλους?
4) εκτός απο ενα υλικο για μηχανικο καθαρισμο και το λεγομενο προφιλτρο και βεβαια το βιολογικο Siporax χρειάζεται και καποιο αλλο υλικο φιλτρου τωρα στην αρχη? Ας πουμε ενεργος ανθρακας ή υλικο που δεμευει νιτρωδη-νιτρικα ή φωσφορικά? Το υλικο τυρφης(peat)βοηθαει για τα ψαρια που θελω να βαλω?

Σας κουρασα και ευχαριστω και παλι εκ των προτερων...Βαγγ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries