Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-05-10, 23:10
Το avatar του χρήστη EvanAquarist
EvanAquarist Ο χρήστης EvanAquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλε για το καλωσόρισμα και τη διεξοδική ανάλυση...για το φίλτρο έχω και καποιες εναλλακτικές σκέψεις...όπως το Fluval 305,μου είπε φίλος οτι ειναι καλό,αλλα σε βιντεο που ειδα μου φάνηκε λίγο ευαίαθητο(π.χ. πρεπει να καθαρίζεται κάθε τοσο η προπελιτσα του που χρειαζεται προσοχή και επισης δεν εχει βαλβιδες ασφαλειας στις ενώσεις και εχει και χοντρες σπιραλ γκριζες σωληνες που προσωπικά δεν μου αρεσουν...αλλά ισως εργονομικά να ειναι καλό(ο φιλος μου ειπε οτι το νερο περναει κατα μηκος του μηχανικού προφιλτρου και βγαζει νερο polished σε αντιθεση με πολλα αλλα που το νερο περναει εγκαρσια στο μηχανικο προφιλτρο-υλικο...

Παλια ειχα Eheim ποια ειναι η γνωμη σου για την οικονομικη σειρα Ecco Echeim? Ειναι εταιρεια με ονομα αλλα αξιζει? γιατι το πλαστικο που εχουν τα φιλτρα της τα εξωτερικα ισως σπαζει πιο ευκολα απο το fluval που ειναι πλαστικο χοντρο...
Τα πολλα φυτα τα θελω για ενα γρηγορο υγιες ξεκινημα και γιατι δεν μου αρεσουν τα αραιοφυτεμενα ενυδρεια...
ΕΡΩΤΗΣΗ_ΑΠΟΡΙΑ: Αφού ο μονομάχος αντεχει καταπληκτικα στη γυάλα με αλλαγή νερού καθε 4 μερες...τι θα τον εμποδισει να αντεξει στο νεο ενυδρείο? Δεν θα ειναι εξισου ευκολο γι αυτόν,αν δεν ριξω αμμωνια για να εχει πρόβλημα? και σιγά σιγά να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου με το ταισμα αυτου του ψαριου ??

Εννοειται οτι δεν περιμενω μονο απο τα ζουμια να κανουν τη δουλεια-ασε που σαν βακτηρια που λενε οτι περιεχουν θα επρεπε να τα διατηρουν στο ψυγειο...αλλά σαν βοηθεια μονο...

Αλλη ερωτηση..τα λιπασματα flourish...flourish excel(παροχη C με υγρη μορφή,παρακαμπτωντας το CO2) εχω καταλαβει οτι ειναι απο τα καλυτερα και οικονομικοτερα λογω της μεγαλης συμπυκνωσης τους...ισχυει αυτό?
Τα ψάρια θα μπουν αργα αργα,αυτό το εχω αποφασισει ...οι οτοκυκλοι ειναι ευαισθητοι στην αρχικη φαση στρωσιματος του ενυδρειου ή γενικά? δεν θελω πλακοστομο στο βυθό...ΛΟΛ
Ευχαριστώ παντως για τις συμβουλες φίλε μου....θα την απολαυσω τη διαδικασια με αρκετο διαβασμα και ψαξιμο...εχω δει πεντε φορες τα βιντεο της Tropica με συμβουλες για τα φυτα και πως να τα περιποιηθει κανεις....!!! Ευχαριστώ Βαγγ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries